Stary Rynek nocą

Poznań: Radny Rosenkiewicz walczy o trzeźwość. W PBO

Wśród projektów ogólnomiejskich Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 jest akcja “Trzeźwy Poznań – sierpień miesiącem abstynencji”. I tę właśnie akcję rekomenduje radny Prawa i Sprawiedliwości.

-Program ma odpowiedzieć na problem nadmiernego używania alkoholu i innych środków uzależniających, problem, który szczególnie występuje w śródmieściu Poznania, zmieniając jego wizerunek w „portowy bar”, sprawiając uciążliwość dla mieszkańców i osób chcących spokojnie spędzić
tam czas – wyjaśnia radny. – Chcemy pokazać inny styl życia – dobrą zabawę na trzeźwo.

“Problem nadmiernego używania alkoholu i innych środków psychoaktywnych, rozpowszechnione przyzwolenie społeczne na wczesną inicjację alkoholową powoduje szereg negatywnych konsekwencji dla wielu osób, rodzin i całego społeczeństwa” – czytamy w opisie projektu. – “Program ma na celu – przez nośne hasła, nietuzinkowe rekwizyty, sugestywne obrazy, a zwłaszcza – osobiste zaangażowanie wielu ludzi oddziaływać na odbiorców w przestrzeni miasta Poznania – na głównych placach publicznych Miasta (Stary Rynek, pl. Wolności, pl. A. Mickiewicza), w holach urzędów i w pobliżu szkół, uczelni, kościołów, miejsc spędzania czasu wolnego, głównych skrzyżowań a także tras wylotowych.

Przewiduje się spotkania bezpośrednie z znawcami tematu, także osobami gotowymi podzielić się swoim życiowym doświadczeniem, happeningi, akcje ulotkowe, organizację wystaw. Z uwagi na respektowanie zasady oszczędności materiałów i ochrony środowiska, ulotki będą wykonane na papierze z recyklingu, podobnie (w miarę możliwości) – inne rekwizyty z użyciem surowców wtórnych, a stelaże do wystaw będą wypożyczone”.

Pomysłodawcy zapowiadają także działania w internecie, z wykorzystaniem mediów społecznościowych, także przy zaangażowaniu liderów opinii. Temat życia w wolności od nałogów zagości także w mediach “tradycyjnych” – prasie, radiu i telewizji.

Koncentrację całorocznej akcji zaplanowali na lato, zwłaszcza na sierpień, tradycyjnie ogłaszany jako “miesiąc abstynencji”.
“Chodzi jednak o nadanie tej tradycji nowego, pociągającego wymiaru” – zapewniają pomysłodawcy. – “Wszystkie te aktywności są po to, by upowszechnić trzeźwy styl życia, a pośrednio oddziaływać na wizerunek Miasta Poznania (zwłaszcza Starego Miasta) jako miasta wolnego – miasta wolności nie tylko “od” zobowiązań, ale wolności “do” wybierania odpowiedzialnego, świadomie trzeźwej zabawy i podróży”.

“Trzeźwy Poznań” jest projektem ogólnomiejskim, a dokładny opis można znaleźć tutaj. Zagłosować natomiast – tutaj.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze