Poznań: Punkt szczepień na Stadionie Miejskim już powstaje

Stadion Miejski fot. UMP

Będzie mógł przyjąć nawet 7 tysięcy osób tygodniowo i zacznie działać już 19 kwietnia. Szczepić będą pracownicy Szpitala Miejskiego im. F. Raszei, a nad organizacją będą czuwali terytorialsi.

Do punktu będzie się wchodziło wejściem od strony ulicy Węgorka – chodzi o to, by łatwo było tu dotrzeć transportem publicznym. Wprawdzie Ministerstwo Zdrowia jeszcze nie określiło, kiedy samorządowe punkty będą mogły zacząć działać, jednak dotychczas uzyskane informacje pozwalają przypuszczać, że 19 kwietnia będzie to już możliwe i na ten termin punkt jest szykowany.

Szczepić będą pracownicy Szpitala Miejskiego im. F. Raszei, a organizację i porządek na obiekcie zapewnią wolontariusze, urzędnicy i żołnierze WOT. Zwłaszcza ci ostatni mają tu spore doświadczenie, bo od kilku miesięcy prowadzą punkt testów na koronawirusa przy stadionie właśnie. Władze miasta szacują, że tygodniowo będzie się tam mogło zaszczepić co najmniej 7000 osób.

Na szczepienia będzie można się zapisywać czterema sposobami, jak informuje rząd. Pierwszy sposób to telefonicznie dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię 989. Trzeba pamiętać, by mieć pod ręka numer PESEL, bo trzeba go będzie podać. Jeśli sie poda też numer telefonu komórkowego – otrzyma się SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

Drugi sposób to e-Rejestracja na pacjent.gov.pl. Tu trzeba się zarejestrować przez profil zaufany i wtedy system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko podanego adresu. Można też skorzystać z wyszukiwarki i wybrać sobie samodzielnie datę i lokalizację. Tu także otrzymamy powiadomienie SMS po dokonaniu rejestracji.

Trzeci sposób to kontakt z konkretnym, wybranym punktem szczepień – ich lista znajduje się na stronie Narodowego Programu Szczepień. 

Czwarty sposób to wysłanie SMS o treści: SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333. Wówczas skontaktuje się z dzwoniącym infolinia i przeprowadzi przez proces rejestracji.

Gdy będą już znane zasady funkcjonowanie samorządowych punktów szczepień, wówczas miasto uruchomi rejestrację przez Biuro Poznań Kontakt. Kiedy to nastąpi – jeszcze nie wiadomo.

UMP