punkt szczepień na MTP

Poznań: Punkt szczepień na MTP. Ale z której strony?

Międzynarodowe Targi Poznańskie mają jeden adres: Głogowska 14. Ale to teren z kilkoma wejściami od różnych ulic, które dzielą spore odległości. Właśnie się o tym przekonują pacjenci zarejestrowani tam na szczepienia.

Pani Marii Kowalczyk udało się zapisać na szczepienia właśnie do punktu na MTP, co ją ucieszyło, bo mieszka przy Matejki. I dostała SMS z terminem i godziną szczepienia w punkcie na MTP przy ulicy Głogowskiej 14.
– Wydawało mi się to dziwne, że mam się zgłosić na Głogowską 14, podczas gdy we wszystkich mediach jest informacja, że punkt szczepień jest od Śniadeckich – opowiada. – Próbowałam się tam dodzwonić, ale było ciągle zajęte, więc stwierdziłam, że po prostu wyjdę wcześniej na to szczepienie i zajrzę na Śniadeckich, i tak mam po drodze. A gdyby się okazało, że jednak mam iść do jakiegoś innego punktu przy Głogowskiej 14, to poproszę ich, żeby mnie przepuścili przez teren targów, będę miała krócej.

Ale wędrówka przez teren targowy okazała się niepotrzebna, bo punkt szczepień, jedyny na MTP, mieści się właśnie od strony ulicy Śniadeckich i tam też jest prowadzące do niego wejście. Gdyby pani Maria nie była dociekliwa i nie postanowiła sprawdzić sprzecznych informacji – czekałaby ją od wejścia przy Głogowskiej wędrówka z powrotem na Śniadeckich. A to około kilometra.

Dlaczego w informacjach dla pacjentów jest podawany zły adres? Bo właściwie on nie jest zły. Międzynarodowe Targi Poznańskie, a więc i ta część kompleksu, która znajduje się przy ulicy Śniadeckich, mają wspólny adres: Głogowska 14. I taki też adres został przekazany do Warszawy, do koordynatorów Narodowego Programu Szczepień. Raz dlatego, że to rzeczywiście prawdziwy adres punktu szczepień, tak samo jak całych targów, a dwa dlatego, że nikt wtedy jeszcze nie wiedział, gdzie dokładnie na MTP punkt będzie się mieścił i którędy będzie się do niego wchodziło. W Warszawie natomiast nie pomyślano o konieczności doprecyzowania informacji, bo najwidoczniej nikt z osób za to odpowiadających zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duży teren zajmują MTP i jaki to może być problem z trafieniem, gdy zostanie podany tylko główny adres…

Przez kilka dni pacjenci mniej dociekliwi i mniej zorientowani niż pani Maria, którzy dostawali wiadomości, że mają się stawić w punkcie szczepień przy Głogowskiej 14, na miejscu znajdowali tylko kartkę, że… mają się udać do wejścia od ulicy Śniadeckich. To długi spacer od Głogowskiej 14, około kilometra, w dodatku pod górę – a jakby tego było mało, to od Śniadeckich są dwie bramy wjazdowe na targi, także w sporej odległości od siebie. Na szczęście przy obu czuwa ochrona, która odpowiednio kieruje pacjentów.

Niestety, szpital Przemienienia Pańskiego zarządzający punktem szczepień nie ma wpływu na to, jaka informacja dociera do pacjentów – system e-rejestracji jest zarządzany na szczeblu ogólnopolskim. A tam zapewne nikt nie zdaje sobie sprawy z kłopotów, jakie nieprecyzyjna informacja sprawia pacjentom – bo nikt nie zna Poznania i wielkości terenów targowych…

Szpital zgłosił problem, informacja na stronie internetowej ministerstwa już została zmieniona, a dopóki tak się nie stanie także z systemem SMS, przed wejściem na MTP od Głogowskiej 14 będzie czekał pracownik lub wolontariusz z wózkiem inwalidzkim. Na wypadek, gdyby jakiś senior nie był w stanie samodzielnie dotrzeć na szczepienie.

3.5 2 votes
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze