poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Poznań: Przystanek wiedeński na Głogowskiej. Będą utrudnienia w ruchu

Tym razem przebudowany zostanie przystanek “Sielska” na ulicy Głogowskiej, w kierunku Górczyna. prace rozpoczną się już 31 lipca. Dzięki przystankowi wiedeńskiemu znacznie łatwiej będzie wsiadać i wysiadać osobom z ograniczona sprawnością poruszania.

Przypomnijmy, że przystanki wiedeńskie to wyniesione o 22 cm powyżej główki szyny fragmenty jezdni, które dzięki temu, że są wyższe, ułatwiają pasażerom wsiadanie i wysiadanie z tramwajów. Pierwszy raz ten sposób zastosowano w Wiedniu – stąd nazwa.

Taki przystanek jest rozwiązaniem szczególnie przydatnym dla osób starszych, o obniżonej sprawności ruchowej, a także dla opiekunów z dziećmi w wózkach, dla których odległość od powierzchni przystanku do wnętrza pojazdu jest za duża, by swobodnie wsiąść. Takie rozwiązanie zastosowano już w Poznaniu m.in. na przystankach na ulicach Gwarnej, Strzeleckiej (“Plac Wiosny Ludów” i “Łąkowa”), Górna Wilda (“Różana”). Teraz zostanie wykorzystane na ul. Głogowskiej, a dokładnie – na przystanku “Sielska” w kierunku Górczyna.

Przedsięwzięcie, zlecone przez MPK Poznań w ramach umowy powierzenia realizowanej z ZTM, przewiduje m.in. wykonanie peronu i jego krawędzi o długości 45 metrów oraz jezdni (na długości przystanku) wraz z rampami wjazdową i wyjazdową.

Prace, które będzie prowadził wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca, nie spowodują one zmiany tras tramwajów ani autobusów nocnych – tymczasowy przystanek autobusowo-tramwajowy “Sielska” w kierunku Górczyna zlokalizowany zostanie przed skrzyżowaniem ul. Głogowskiej z Sielską. Zmieniona jednak zostanie organizacja ruchu drogowego.

Kierowcy pojazdów osobowych powinni liczyć się z utrudnieniami związanymi ze zwężeniem jezdni w kierunku Górczyna (zamknięty zostanie skrajny pas ruchu). Jazda na wprost i skręt w prawo w ul. Sielską odbywać się będzie tylko z jednego pasa, po którym będą poruszać się również tramwaje (z ul. Bosej możliwość wyjazdu tylko w prawo). Natomiast kierujący pojazdami o masie powyżej 3,5 t (za wyjątkiem pojazdów MPK Poznań) będą musieli korzystać z objazdu wytyczonego ulicami Palacza, Arciszewskiego i Ściegiennego.

Prace potrwają około miesiąca.

UMP

Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoPoznań: Przystanek wiedeński na Głogowskiej. Będą utrudnienia w ruchu