dary z Hanoweru fot. UMP

Poznań. Przyjechało wsparcie z Hanoweru!

Bratnie miasto Poznania w Niemczech, Hanower, wsparło stolicę Wielkopolski w opiece nad uchodźcami z Ukrainy i przesłało dwa autokary oraz jedną ciężarówkę z darami. Na odpowiedź Hanoweru nie trzeba było długo czekać.

Autokary przywiozły 600 łóżek, pościel i pakiety higieniczno-kosmetyczne, a ciężarówka – 7 ton darów. Wracając do Hanoweru autobusy zabiorą ukraińskich uchodźców, którzy znajdą schronienie i opiekę w tym mieście.

„W chwilach wielkiej potrzeby człowiek jest myślami z tymi, którzy są mu bliscy” – napisał Belit Onay, nadburmistrz Hanoweru w liście do prezydenta Jacka Jaśkowiaka. – „Dotyczy to oczywiście naszych miast partnerskich bezpośrednio dotkniętych obecną sytuacją. W momencie wybuchu wojny w Ukrainie, od razu pomyślałem o Poznaniu. Dlatego jestem bardzo wdzięczny za wiadomość o sytuacji w Twoim mieście. Naszym wspólnym wielkim zadaniem jest teraz przyjęcie tych, którzy szukają ochrony przed rosyjską napaścią, aby zapewnić im humanitarne warunki życia i stabilne perspektywy”.

Prezydent Jacek Jaśkowiak uważa, że wartość partnerstwa mierzy się solidarnością w trudnych czasach i pomoc z Hanoweru jest najlepszym dowodem, że na to bratnie miasto zawsze można liczyć.
– Dziś dojechał do nas transport 600 łóżek z wyposażeniem do spania i pakietów higieniczno-kosmetycznych – powiedział prezydent Jaśkowiak. – Rzeczy te pomogą nam zabezpieczyć lepsze warunki pobytu dla uchodźców z Ukrainy. W drogę powrotną autokary mogą zabrać ze sobą do 100 Ukraińców, a na miejscu w Hanowerze będą na nich czekać zakwaterowanie, wyżywienie, wsparcie finansowe oraz opieka organizacji pomocowych i pracowników socjalnych.

Autokary wyruszyły już z powrotem do Hanoweru, zabierając 100 ukraińskich uchodźców z miejsc noclegowych na Międzynarodowych Targach Poznańskich, hali Arena oraz Politechnice Poznańskiej. Natomiast przywiezione dary, a zwłaszcza łóżka i pościele, zostaną wykorzystane w szykowanych właśnie kolejnych punktach noclegowych dla uchodźców: sali POSiR przy ul. Spychalskiego i przy ul. Chojnickiej w Kiekrzu, a także w hali należącej do Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Dożynkowej. W każdym z punktów będzie 150 miejsc noclegowych, a także możliwość zjedzenia ciepłego posiłku, wzięcia prysznica czy zrobienia prania. Wszystkie miejsca zostaną uruchomione do końca tego tygodnia, a odpowiada za nie miasto, zgodnie z poleceniem wojewody wielkopolskiego.

Źródło: UMP