frezarka szyn fot. MPK
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zamówiło usługę frezowania szyn. Specjalna frezarka, maszyna firmy Vossloh, wraz z obsługą, jest już w Poznaniu i zaczyna pracę. Dzięki temu przy torowiskach będzie ciszej.

Frezarka jadąc po torach usuwa powierzchniową warstwę szyny o grubości do 0,6 mm likwidując nierówności, które powstają podczas eksploatacji i odtwarzając jednocześnie profil szyny. To właśnie te nierówności w dużym stopniu przyczyniają się do hałasu, jaki powoduje przejeżdżający tramwaj. Po przejeździe frezarki główka szyny jest jak nowa, a przejazd tramwaju znacznie cichszy. Warto dodać, że maszyna zbiera też opiłki powstałe podczas frezowania.

Frezowanie odbywa się w tempie do 400 metrów toru pojedynczego na godzinę. Jak wyjaśnia MPK, będzie prowadzone nocami, aby nie paraliżować codziennego ruchu tramwajów, ale praca maszyny może się dać we znaki okolicznym mieszkańcom z powodu hałasu, jaki wywołuje.

Prace prowadzone będą m.in. na odcinkach torowisk na ulicach Hetmańskiej, Głogowskiej, Grunwaldzkiej, 23 Lutego, Strzeleckiej, Zamenhofa, Jana Pawła II oraz w tunelu na trasie na Franowo. W tym roku maszyna zregeneruje 18,6 km torów, a zacznie już tej nocy od torowiska na ulicy Zamenhofa.

MPK