SP68 fot. PIM2

Poznań: Przy szkole na Piątkowie powstaje sala gimnastyczna

Prace zakończą się wiosną przyszłego roku, a dzięki inwestycji uczniowie zyskają nie tylko miejsce na aktywność fizyczną – ale też nową część dydaktyczną. SP nr 68 to ostatnia szkoła w Poznaniu, która nie posiada sali gimnastycznej.

Obecnie uczniowie ćwiczą w zaadaptowanej na ten cel sali lekcyjnej, a warunki, jakie tam panują, są dalekie od komfortowych. Ale dzięki tej inwestycji szkoła zyska nie tylko salę gimnastyczną. W rozbudowanej części budynku przybędą również dodatkowe pomieszczenia, które poprawią bazę dydaktyczną.

– Dzieci zyskają też dużo lepsze warunki nauki. Ciekawostką będzie część budynku, w której znajdzie się biblioteka. Postawiona ona będzie na specjalnych palach. Dzięki temu obiekt, oprócz walorów użytkowych, będzie również interesujący architektonicznie – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Rozbudowa oraz modernizacja infrastruktury szkolnej i przedszkolnej to jeden z naszych priorytetów. To nie pierwsza i nie ostatnia inwestycja, z której korzystać będą dzieci i młodzieży w naszym mieście.

Prace trwają od początku wiosny. Do tej pory wykonano przebudowę istniejącej infrastruktury technicznej oraz fundamenty pod częścią administracyjno-dydaktyczną.
– Aktualnie stawiane są ściany parteru tej części budynku, czyli pierwszej z trzech kondygnacji nowego skrzydła szkoły. Powstają również fundamenty pod salę gimnastyczną oraz bibliotekę z czytelnią – mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Powierzchnia użytkowa szkoły niemal się podwoi. Sama sala gimnastyczna będzie mieć ponad 400 metrów kwadratowych. Oprócz niej na parterze nowego budynku powstaną m.in. szatnie, umywalnie i toalety (w tym dla osób z niepełnosprawnościami), pokój trenerów, sala korekcyjna i pomieszczenie do rehabilitacji oraz magazyn sprzętu. Na pierwszym piętrze mieścić się będą m.in. balkon sali gimnastycznej, biblioteka z czytelnią, sale dydaktyczne, toalety, a także gabinety dyrekcji i pedagoga.

Dodatkowe cztery sale dydaktyczne powstaną na drugim piętrze, a w piwnicy istniejącego budynku zostaną przebudowane pomieszczenia techniczne. Teren w sąsiedztwie budynku zostanie zagospodarowany i obsadzony zielenią. Przed szkołą powstanie także nowy plac zabaw, współfinansowany ze środków Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

We wtorek na placu budowy pojawili się przewodniczący Rady Miasta Poznania – Grzegorz Ganowicz, Mariusz Wiśniewski – zastępca prezydenta Poznania, Małgorzata Dudzic – Biskupska – radna miejska, Justyna Litka – prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie oraz radni osiedlowi.

Nowa sala gimnastyczna z częścią dydaktyczną to pierwszy etap rozbudowy szkoły na os. Jana III Sobieskiego. Jego koniec przewidziany jest na wiosnę przyszłego roku. Koszt inwestycji to blisko 8,5 mln zł.

PIM, el