Poznań: Przy al. Praw Kobiet powstanie mural. Konkurs trwa!

mural, Naramowice fot. PIM

Na ścianie przy skrzyżowaniu alei Praw Kobiet i ulicy Łużyckiej na Naramowicach ma powstać mural. Chętni artyści, którzy chcieliby tu zobaczyć swoją pracę, mogą jeszcze nadsyłać propozycje do 30 czerwca.

„Ze względu na liczne pytania na temat konkursu „Naramowice – wczoraj i dziś”, w tym o możliwość wydłużenia terminu nadsyłania prac, zapadła decyzja o wyznaczeniu go na 30 czerwca” – wyjaśnia spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. – „Osoby, które chcą spróbować swoich sił w konkursie, zyskują więc dodatkowy miesiąc na przygotowanie swoich propozycji. Udział może w nim może wziąć każdy, kto chce zaprezentować w artystycznej formie dzieje Naramowic, ze szczególnym uwzględnieniem kończonej inwestycji”.

„Kończona inwestycja” to oczywiście tramwaj na Naramowice i towarzysząca mu infrastruktura drogowa.
„Oczekiwane są kompozycje, które językiem obrazu przybliżą odbiorcom, jak wyglądała przeszłość tej części Poznania” – czytamy w opisie projektu. – „Ci, którzy mieszkają tam długo, doskonale pamiętają czasy gospodarstwa ogrodniczego i wystaw sprzętu rolniczego, które kilkadziesiąt lat temu odbywały się w okolicach obecnej ul. Karpiej. Osoby, których do życia na Naramowicach może przekonać wygodny dojazd tramwajem na osiedle, dopiero będą odkrywali tożsamość tej części Poznania. A dzieje Naramowic są długie i niezwykłe – to ponad 650 lat przemian, od majątku szlacheckiego, poprzez wieś rozwijającą się wokół dworu, na którą wpływ mieli również osadnicy olenderscy, XX-wieczny kombinat ogrodniczy, aż po obecny typowo miejski kompleks mieszkaniowy. Najlepsza praca ozdobi boczną elewację bloku przy ul. Tyrwackiej, która jest doskonale widoczna z perspektywy alei Praw Kobiet i biegnącej wzdłuż niej trasy tramwajowej”.

Prace można przekazywać do 30 czerwca wraz z formularzem zgłoszeniowym (jest na stronie PIM) osobiście lub pocztą tradycyjną na adres Poznańskich Inwestycji Miejskich, plac Wiosny Ludów 2, 61-831 Poznań. Wszystkie prace będzie oceniała komisja składająca się z plastyków, społeczników i przedstawicieli organizatora pod kątem walorów artystycznych i zgodności z tematyką konkursu. Na twórcę lub twórców najlepszego projektu czeka nagroda w wysokości 5 tys. złotych.

Organizatorem akcji jest spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, sponsorem firma Gülermak, która jest też generalnym wykonawcą inwestycji, a miejsce dla malowidła wskazała i przekonała do tego pomysłu sąsiadów Eleonora Mikołajczyk-Winiarska, jedna z zasłużonych mieszkanek Naramowic. Inicjatywę wsparli radni osiedlowi.