Poznań: Przewrotni żonglerzy dźwięków, czyli Fanfara Awantura na Ethno Porcie

Fanfara Awantura Ethno Port 2020 fot. Sławek Wąchała
Najsłynniejsza bałkańska orkiestra z Poznania – i techno? Do tego zdolna jest tylko Fanfara Awantura. Oczywiście, to było takie techno, jakie tylko oni są w stanie zagrać i koncert był naprawdę ciężką próbą dla wszystkich widzów. Maseczki, dystans i zakaz tańca, kiedy gra Fanfara Awantura!

Rzeczywiście trudno było usiedzieć na miejscu, chociaż ten nowy projekt Fanfary Awantury sporo się jednak różni od tej bałkańskiej muzyki, czasami bardziej bałkańskiej niż same Bałkany, do jakiej nas przyzwyczaili. Jest tu sporo elektroniki, czasami nieoczekiwanej, wplecionej przewrotnie w klimaty bliskie Goranowi Bregoviciowi, pojawia się techno, rave i trochę ambientu.

Wszystko razem daje klimat pośredni między Klausem Schultze a Jeanem Michelem Jarre’em – oczywiście gdyby jeden i drugi tworzył w bałkańskim stylu. A między tym wszystkim, jakby dla przypomnienia, pojawiają się soczyście i zadzierzyście zagrane oberki, fantastycznie – o dziwo – współgrające z elektroniką, nie mówiąc już o pojawiających się od czasu fragmentach podejrzanie przypominających paradne marsze grane na defiladach wojskowych.

W dużej mierze to zasługa Michała Fetlera, twórcy tych utworów i lidera zespołu – bo to on jest autorem siedmiu autorskich utworów tworzących projekt „Prawdziwie Polskie Techno”, który powstał na specjalne zamówienie Radiowego Centrum Kultury Ludowej w Polskim Radiu. Nie sposób nie zauważyć przewrotnej zabawy formą i stylami, zrobionej finezyjnie, z humorem i lekkością.

I choć ten projekt różni się od tego, co Fanfara Awantura grali dotąd – ale nadal to są ci mistrzowie i żonglerzy dźwięków co zawsze, z finezją, brawurą i humorem puszczający oko do widza serwując kolejną porcję doskonałej muzyki. Może nieco bardziej odjechanej niż zwykle – ale przecież za to ich kochamy.

Skład zespołu:
Michał Fetler − saksofon basowy, saksofon barytonowy, saksofon altowy
Asia Glubiak − perkusja
Kacper Grzanka − trąbka, sakshorn altowy, sakshorn tenorowy
Daniel Karpiński − perkusjonalia
Kuba Królikowski − syntezatory Polivoks, Maestro, Minilogue, Nord
Piotr Mełech − klarnet B, klarnet basowy
Michał Pijewski − saksofon barytonowy, saksofon altowy
Jacek Pohl − trąbka, sakshorn tenorowy, MPC
Maciej Słoniewski − saksofon tenorowy
Zbigniew Wilk – tuba

Lilia Łada