zabytkowy tramwaj fot. MPK

Poznań: Przejażdżki historycznymi pojazdami MPK

W sobotę będziemy mogli podziwiać paradę historycznych pojazdów MPK z okazji 140-lecia poznańskiej komunikacji. A później będzie można przejechać się tymi pojazdami w ramach linii turystycznych.

To dobra wiadomość dla wszystkich miłośników zabytkowych autobusów i tramwajów – po zakończeniu jubileuszowej parady z okazji 140-lecia komunikacji miejskiej, historyczne pojazdy MPK Poznań pozostaną do dyspozycji mieszkańców. Będzie można je spotkać na liniach turystycznych. Odbędą się też specjalne przejazdy tramwajem typu I z wagonem Carl Weyer.

Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w pojazdach biorących udział w paradzie z okazji 140 lat istnienia MPK Poznań będzie mogło jechać tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich miejsc siedzących. Zaproszenia na udział w przejeździe będą wydawane jeszcze w czwartek, 20 sierpnia.

Jednak aby wszyscy zainteresowani mogli wybrać się na przejażdżkę dawnymi pojazdami, historyczny tabor MPK Poznań (z wyjątkiem tramwaju konnego) zostanie wykorzystany na liniach turystycznych: tramwajowej linii 0 oraz autobusowej linii 100.

W sobotę, 22 sierpnia, po zakończeniu parady, od godziny 14.00 do obsługi linii turystycznych skierowane zostaną autobusy: Jelcz RTO 043, Jelcz M11 (z Wrocławia), Jelcz PR110, Ikarus 260.04, Ikarus 280.26 oraz MAN NG313 oraz tramwaje: trójskład N+ND+ND, Konstal 102N, Konstal 102Na, Konstal 105N oraz GT6 i GT8. Dzięki temu linie turystyczne będą kursowały ze zwiększoną – do około 10 minut – częstotliwością (bilety według taryfy ZTM na linie turystyczne).

Z uwagi na zainteresowanie tramwajem typu I, tego dnia, jeśli nie będzie opadów deszczu, uruchomiona zostanie bezpłatna linia specjalna. 22 sierpnia w godzinach od ok. 14.00 do 17.00 tramwaj typu I z wagonem Carl Weyer będzie kursował po trasie: pl. Wielkopolski- 23 Lutego- Gwarna- al. Marcinkowskiego- 27 Grudnia- Fredry- Most Teatralny – Kaponiera- Święty Marcin- Gwarna- pl. Wielkopolski.

Przy sprzyjającej pogodzie (brak opadów) również w niedzielę, 23 sierpnia tramwaj typu I wyjedzie na trasę z pl. Wielkopolskiego przez al. Marcinkowskiego, Most Teatralny i Kaponierę do pl. Wielkopolskiego. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą – będzie kursował w godzinach od 12.00 do 17.00 (linia specjalna bezpłatna).

Natomiast linie turystyczne będą – w niedzielę, 23 sierpnia – funkcjonowały bez zmian. Na linii 100 odbywać się będzie “Niedziela z Ikarusem”, przewidziano także kursy z przewodnikiem. Tego dnia na “setce” kursować będą dwa poznańskie Ikarusy – przegubowy oraz jednoczłonowy, który w ubiegłym roku podczas Międzynarodowego Zlotu Ikarusów w Cottbus, uzyskał I miejsce w kategorii najpiękniejszych autobusów zabytkowych, a także Ikarus 280 w wersji podmiejskiej przeznaczonej na rynek węgierski (przyjechał do Poznania z Wrocławia).

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze