Poznań: Przedszkola ogłosiły wyniki rekrutacji

przedszkole fot. pixabay
To dopiero pierwszy etap rekrutacji, więc dzieci, które nie zakwalifikowały się do żadnego z wybranych przez siebie przedszkoli, mają jeszcze do wyboru całkiem sporo miejsc – więcej, niż jest chętnych.

W pierwszym etapie do przedszkoli zakwalifikowało się 4601 dzieci, starających się o przyjęcie. 374 przyszłych przedszkolaków nie dostało się do wybranych przedszkoli – ale mają do dyspozycji aż 1542 wolne miejsca, bo tyle zostało po pierwszym naborze. Jest więc w czym wybierać.

W tym roku rekrutacja wyglądała inaczej niż w latach poprzednich, bo odbywała się wyłącznie online. Rodzice składali wnioski do 30 marca, a przedszkola ogłosiły wyniki rekrutacji na swoich stronach internetowych. Dla najmłodszych poznaniaków w wieku od 3 do 6 lat przygotowano aż 17 355 miejsc.

„Ponad 11,5 tys. rodziców (dokładnie 11 593) zadeklarowało, że ich dziecko będzie kontynuować naukę w obecnej placówce” – informuje urząd miasta na swojej stronie. – „Do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych wpłynęło 4975 wniosków o przyjęcie nowego kandydata (około 350 mniej niż w roku ubiegłym). Liczba zakwalifikowanych wyniosła 4601 (to aż 92 proc. wszystkich dzieci, biorących udział w rekrutacji)”.

Teraz rodzice dzieci do 21 kwietnia muszą potwierdzić wolę zapisu swojego potomka do tego konkretnego przedszkola. To także można zrobić drogą elektroniczną, za pomocą strony naboru lub bezpośrednio w przedszkolu. Wzór oświadczenia oraz instrukcja wysłania dokumentu drogą elektroniczną dostępne są na stronie. Trzeba koniecznie zmieścić się w terminie: brak pisemnego potwierdzenia jest jednoznaczny z rezygnacją z miejsca w przedszkolu.

„26 kwietnia przedszkola ogłoszą listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych” – wyjaśnia urząd miasta. – „Rodzice i opiekunowie dzieci, które nie dostały się do wybranej placówki mogą złożyć odwołanie. Mają na to 7 dni od ogłoszenia listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Procedura odwoławcza potrwa do 19 maja. W przypadku, gdy kandydat nie zostanie zakwalifikowany i przyjęty do żadnej placówki, rodzic otrzyma imienne skierowanie dla swojego dziecka do przedszkola, szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi lub przedszkola publicznego prowadzonego przez inny organ, które dysponuje wolnymi miejscami. Skierowania będą sporządzane w dniach od 20 maja do 16 czerwca”.

Rodzic może też wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej, która rozpocznie się 18 czerwca. Składanie wniosków w rekrutacji uzupełniającej potrwa do 22 czerwca.

UMP