zdjęcie ilustracyjne fot. UMP

Poznań: Przedszkola ogłosiły wyniki pierwszego etapu rekrutacji

Miejsce na ten moment ma zapewniona zdecydowana większość, bo 4115 maluchów, starających się o przyjęcie. Do żadnego przedszkola nie zakwalifikowało się 764 dzieci. Nadal czeka jednak na nie 1406 wolnych miejsc.

Rekrutacja do przedszkoli na nowy rok szkolny rozpoczęła się 10 marca. Wnioski o przyjęcie dziecka rodzice składali do 24 marca. Z uwagi na stan zagrożenia epidemią w tym roku dokumenty można było przesyłać drogą elektroniczną, za pośrednictwem e-maila lub pocztą tradycyjną.

Bezpiecznie przebiegało także ogłoszenie wyników. Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2020 r. przedszkola i szkoły mogły ogłosić listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych także na swoich stronach internetowych. Większość placówek skorzystała z danej możliwości.

Miasto Poznań zadbało o to, by zapewnić opiekę wszystkim chętnym dzieciom w wieku 3-6 lat. Przygotowano aż 17 376 miejsc: 14 025 w przedszkolach prowadzonych przez Miasto Poznań, 2296 w przedszkolach prowadzonych przez inny organ oraz 1055 w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Prawie 12 tys. rodziców (11 855) zadeklarowało, że ich dziecko będzie kontynuować naukę w obecnej placówce. Do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych wpłynęło 4881 wniosków o przyjęcie nowego kandydata. Liczba zakwalifikowanych wyniosła 4115. To 84 proc. wszystkich dzieci, biorących udział w rekrutacji.

Rodzice tych maluchów w terminie 9-16 kwietnia muszą potwierdzić wolę zapisu dziecka. Można to zrobić drogą elektroniczną, za pomocą systemu NABÓR. Informację można także zeskanować i przesłać na adres mailowy przedszkola lub szkoły. Wzór oświadczenia oraz instrukcja wysłania dokumentu drogą elektroniczną dostępne są na stronie NABÓR.

Do żadnej placówki, na ten moment, nie zakwalifikowało się 764 dzieci: 675 do przedszkoli samorządowych, 28 do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, 61 do przedszkoli prowadzonych przez inny organ.

Na te dzieci nadal czeka 1406 wolnych miejsc: 733 w przedszkolach samorządowych, 332 w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz 341 w przedszkolach prowadzonych przez inny organ.

20 kwietnia przedszkola ogłoszą listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych. Po upływie 7 dni od opublikowania wyników rekrutacji rozpocznie się procedura odwoławcza (jej przebieg i terminy opisane są w Informatorze dla rodziców w systemie NABÓR).

W przypadku, gdy kandydat nie zostanie zakwalifikowany i przyjęty do żadnej placówki rodzic otrzyma imienne skierowanie dla swojego dziecka do przedszkola, szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi lub przedszkola publicznego prowadzonego przez inny organ, które dysponuje wolnymi miejscami. Skierowania będą sporządzane od 19 maja do 19 czerwca.

22 czerwca rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca. Wezmą w niej udział przedszkola, które dysponować będą jeszcze wolnymi miejscami. Składanie wniosków w rekrutacji uzupełniającej potrwa do 25 czerwca.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar