Poznań: Protest radnych i społeczników. „Oddajcie dworzec!”

fot. UMP

„Oddajcie dworzec!” – pod takim hasłem społecznicy protestowali przeciwko pomysłowi PKP, które chce zrezygnować z konkursu na przebudowę dworca. Przedstawili też petycję w tej sprawie do premiera Morawieckiego oraz prezydenta Jaśkowiaka.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej społecznicy mówili wprost: po budowie „chlebaka”, który pełni funkcję dworca w Poznaniu, ale jest kompletnie niefunkcjonalny, trudno mieć zaufanie do PKP, jeśli chodzi o inwestycje kolejowe. Dlatego rezygnacja z konkursu architektonicznego na przebudowę dworca, którą zaproponowało PKP, nie może mieć miejsca.

Przypomnijmy, że PKP rozważa takie rozwiązanie, ponieważ pozwoliłoby ono zaoszczędzić sporo czasu -na konkurs, jego organizację i rozstrzygnięcie potrzeba około roku i o tyle opóźniłaby się przebudowa dworca.

Jednak społecznicy uważają, że absolutnie nie można się na to zgodzić. Nie tylko ze względu na wygląd i funkcjonalność – a raczej niefunkcjonalność – obecnego dworca. Także z tego powodu, że PKP miały ponad 10 lat, by chociaż poprawić wady i usterki „chlebaka” – dworzec został oddany do użytku w 2012 roku. Społecznicy jako kolejny przykład podali wiecznie nieczynne ruchome schody na dworcu, regularnie psujący się system sterowania ruchem czy nową numeracje peronów, która – jak się okazuje – wcale nie ułatwiła życia pasażerom, nadal błądzącym w poszukiwaniu swojego peronu.

Dlatego społecznicy przygotowali petycję, która zostanie wysłana do premiera Mateusza Morawieckiego, zarządu spółki PKP S.A. oraz prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Protestują w niej przeciwko odwołaniu konkursu, piszą wprost, że nie maja zaufania do PKP, biorąc pod uwagę dotychczasowe realizacje spółki i jej bieżące funkcjonowanie, podkreślają też, że jedynie konkurs zagwarantuje odpowiednie, kompleksowe i przyjazne pasażerom zaprojektowanie przestrzeni dworca.

„Od lat czekamy na rewitalizację Dworca PKP Poznań Główny i przywrócenie jego funkcjonalności” – podsumował spotkanie poseł Franciszek Sterczewski na swoim Facebooku. – „Wszyscy, którzy próbowali z tego miejsca podróżować mają dość lekceważenia tej sprawy przez PKP i nadzorujących je ministrów. Ostatnie informacje o tym, że konkurs architektoniczny ma się nie odbyć, to po prostu skandal! Nie ma zgody na kolejny chlebak zaprojektowany przez szwagra ministra czy byle kogo z granitem w logo”.

Poseł Franciszek Sterczewski poinformował też, że 26 września odbędzie się na MTP posiedzenie parlamentarnego zespołu do spraw poznańskiego dworca, a on sam złożył też wniosek o zwołanie sejmowej komisji do spraw transportu, podczas której wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel musiałby wyjaśnić kilka kwestii w sprawie poznańskiego dworca.

„Pora, by ministerstwo odpowiedziało na pytania o wieloletnie zaniedbanie tego dworca i nareszcie zaczęło działać” – podsumował poseł Sterczewski.

fot. archiwum / UMP (zdjęcie ilustracyjne)