Poznań: Profesor Mackiewicz pracuje nad szczepionką na koronawirusa. Ale rząd nie jest zainteresowany

prof. Andrzej Mackiewicz fot. PP
Wybitny poznański immunolog i onkolog, twórca szczepionki na czerniaka, ogłosił, że we wrześniu będzie gotowy prototyp szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, nad którym pracuje. Zainteresowały się nią koncerny farmaceutyczne. Polskie władze – nie.

Jak informuje „Głos Wielkopolski”, prof. Andrzej Mackiewicz ze swoim zespołem z Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pracuje nad szczepionką i już w lipcu informował, że prototyp będzie gotowy we wrześniu, jednak na jego konstrukcję i testy, zanim będzie go można podać pierwszemu pacjentowi, potrzebne są dodatkowe pieniądze – 15 mln zł. Uczelnia nie ma takich pieniędzy, nie ma ich tym bardziej naukowiec, który i tak już w dużym stopniu płaci za realizację swojego projektu.

Gdyby udało się pozyskać te pieniądze, szczepionka mogłaby być podana pierwszym pacjentom już na początku przyszłego roku. Wydawałoby się więc, że pierwszym zainteresowanym powinien być polski rząd – zwłaszcza w czasie, gdy zachorowania lawinowo rosną, a pieniądze potrzebne do uzyskania szczepionki na tę chorobę są stosunkowo niewielkie. Przypomnijmy, że choćby wicepremier Jacek Sasin wydał znacznie więcej, bo ponad 70 mln zł na druk pakietów wyborczych, które ostatecznie poszły na przemiał.

Jednak jak powiedział „Głosowi…” profesor Mackiewicz, nikt z rządu nie wykazał zainteresowania ani samym projektem, ani stanie zaawansowania badań, nie mówiąc już o dofinansowaniu. Zgłosili się natomiast potencjalni prywatni sponsorzy. Profesor nie chce podać, kim są, bo żadna umowa nie została jeszcze w tej sprawie podpisana, a chętnych jest kilku. Powiedział jedynie, że są wśród nich polskie firmy biotechnologiczne.

A warto dodać, że byłaby bardziej zaawansowana technologiczni niż jej chińskie czy amerykańskie odpowiedniki – a więc i bardziej skuteczna. Podana człowiekowi zdrowemu uniemożliwiałaby rozwój wirusa SARS-CoV-2 w jego organizmie, gdyby się zakaził.

Gdyby sponsor został pozyskany, a umowa podpisana, to już za 2-3 tygodnie profesor Mackiewicz mógłby rozpocząć kolejny etap prac nad szczepionką.

el

Podziel się: