UMP Za Bramką fot. UMP

Poznań: Prezydent pomaga staroście. By przedsiębiorcy szybciej dostali pomoc

Jacek Jaśkowiak oddelegował ponad 30-osobowy zespół pracowników urzędu miasta do Powiatowego Urzędu Pracy, który rozpatruje wnioski przedsiębiorców o pożyczki. Pomogą stałym pracownikom w rozpatrywaniu dokumentów i kolejki się skrócą.

Do Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu, który podlega staroście poznańskiemu, wpłynęły już dziesiątki tysięcy wniosków mikroprzedsiębiorców o pożyczkę. Warto przypomnieć, że najwięcej firm w Polsce rejestruje się w województwie mazowieckim, ale na drugim miejscu jest Wielkopolska. Nietrudno było przewidzieć, że będzie tu spływało rekordowo dużo wniosków.

Jednak rząd przy uchwalaniu tarczy antykryzysowej nie wziął tego pod uwagę i nie zwiększył zatrudnienia w urzędzie pracy – gdy więc rekordowa liczba wniosków napłynęła, zaczęły się tworzyć równie rekordowe kolejki. Starosta oddelegował do pomocy w urzędzie wszystkich urzędników ze starostwa, których mógł oddelegować bez szkody dla ich normalnej pracy – niestety, to nie wystarczyło.

Z pomocą staroście przyszedł Jacek Jaśkowiak i oddelegował do rozpatrywania wniosków 30-osobowy zespół swoich urzędników.
– Bardzo zależy mi na tym, aby przedsiębiorcy mogli otrzymać wsparcie w jak najkrótszym czasie od złożenia wniosku – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – W naszym mieście i aglomeracji działają tysiące mikrofirm, które tutaj tworzą miejsca pracy i płacą podatki. W tej trudnej dla nas wszystkich chwili konieczne jest pełne zaangażowanie miasta w ratowanie rodzimego biznesu oraz miejsc pracy.

Miejski zespół do spraw weryfikacji elektronicznych wniosków składanych do powiatowego urzędu pracy rozpoczął już działalność przy ul. Za Bramką. Wszyscy jego członkowie przeszli wcześniej odpowiednie przeszkolenie i będą pomagać w rozpatrywaniu wniosków do końca lipca – aby mikroprzedsiębiorcy jak najszybciej mogli otrzymać pieniądze na wsparcie swojej działalności gospodarczej.

Do 15 czerwca do PUP w stolicy Wielkopolski wpłynęło ponad 65 tysięcy wniosków przedsiębiorców z Poznania i powiatu poznańskiego. Rozpatrzono prawie 25 tysięcy z nich. Mikroprzedsiębiorcy mają możliwość uzyskania jednorazowej pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności na podstawie przepisów zawartych w ustawie z dnia 2 marca 2020 r.

UMP, el