Jacek Jaśkowiak z dr Górnym (w środku) w szpitalu, gdy jeszcze nie trzeba było nosić maseczek fot. UMP

Poznań: Prezydent Jaśkowiak martwi się o biznes. Ale pomocy kosztem najuboższych nie będzie

Bardzo cenię głos przedsiębiorców, nie lekceważę nikogo, ale też jasno powiedziałem, że nie będziemy prowadzili uprzywilejowania jednym kosztem drugich – powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak podczas dzisiejszej konferencji prasowej. – W tych trudnych czasach musimy myśleć o najsłabszych.

Jak zawsze prezydent zaczął od statystyk: w szpitalu przy Szwajcarskiej zmarły kolejne dwie osoby – to już 9 od 16 marca. Trzy kolejne osoby musiały zostać podłączone do respiratora i jest ich już 15. W szpitalu obecnie przebywają 93 osoby, wczoraj przyjęto 30, wypisano 28.

Ale są też i dobre wiadomości: od dwóch dni do szpitala nie przyjęto ani jednej osoby z Poznania i powiatu poznańskiego, do szpitala dotarło kolejnych 750 testów, co wystarczy mniej więcej na tydzień, a sam szpital otrzymał już ponad 8 458 000 złotych od darczyńców.

Prezydent przypomniał też, że priorytetem jest ochrona życia i zdrowia jak największej liczby mieszkańców.
– Bardzo cenię głos przedsiębiorców, nie lekceważę nikogo, ale też jasno powiedziałem, że nie będziemy prowadzili uprzywilejowania jednym kosztem drugich – powiedział. – W tych trudnych czasach musimy myśleć o najsłabszych. Zapewniam państwa, że przy tych decyzjach, które podejmuję, staram się bardzo uważnie wsłuchiwać w głos ekspertów.

Ta wypowiedź prezydenta jest reakcją na słowa krytyki publikowane w mediach społecznościowych przez “pewnego przewodnika turystycznego”, jak to określił prezydent, który jego zdaniem wypowiada się w sposób pełen braku pokory, a nawet pogardy i który, interesując się hobbystycznie lotniskiem uważa oraz działając w stowarzyszeniu Inwestycje dla Poznania uważa, że wie wszystko na temat lotnisk na całym świecie.
– Proszę mi wierzyć, jak naprawdę konsultuję swoje decyzje z największymi firmami doradczymi – zapewniał Jacek Jaśkowiak. – Miejmy w tym wszystkim trochę pokory dla swojej wiedzy, nie starajmy się wywyższać, który biznes jest ważniejszy, bo tak naprawdę wszystkie biznesy są ważne. Bardzo się martwię o wszystkie firmy o salony kosmetyczne czy taksówkarzy, ale też VW czy Bridgestone, gdzie skutki zwolnień pracowników odczujemy my wszyscy. Stąd mój apel do przedsiębiorców, by zastanowili się, co można zrobić, żeby nie zwalniać pracowników.

Bo zdaniem prezydenta pandemia będzie się dawała przedsiębiorcom we znaki znacznie dłużej niż sama potrwa. Nawet jeśli rząd pozwoli otworzyć restauracje, to na pewno wprowadzi ograniczenia dodatkowe, które utrudnią ich prowadzenie, zwiększą koszty, a zmniejszą wpływy. Tak jest na całym świecie.

Jak uważa Jacek Jaśkowiak wspierając się wiedzą ekspertów, kolejny tydzień kwietnia będzie gorszy niż obecny, jeśli chodzi o zachorowania. Ma nadejść ta najgorsza fala, a po niej, jak ma nadzieję prezydent, będziemy działać już w lepszych warunkach.

Na wypadek jednak, gdyby tak się nie stało, miasto przygotowuje izolatorium, jak o tym informowaliśmy, jest też gotowe miejsce do przechodzenia kwarantanny dla bezdomnych. A w sytuacji ekstremalnej jest możliwe uruchomienie szpitala polowego na MTP na 500 łóżek.
– Targi są w stanie to przygotować w ciągu 3-4 dni, koszt wyniósłby około 1 mln zł – wyjaśniał prezydent. – To byłoby oczywiście najprostsze wyposażenie, łózka i szafki, nie byłoby tam sprzętu, o jego zakupie musiałby już zadecydować wojewoda. Zobaczymy, co przyniesie następny tydzień, czy to będzie koniecznie czy nie. Na razie to działanie wyprzedzające.

Miasto jest także przygotowane na wypadek zwiększenia liczby zgonów.
– Rozszerzyliśmy możliwości przechowywania zwłok w szpitalu o 16 miejsc, poza ośmioma istniejącymi – mówił prezydent. – Uniwersum dysponuje 24, można zwiększyć ich liczbę do 50, a są jeszcze prywatne przedsiębiorstwa pogrzebowe.
– Mam nadzieję, że w najbliższym czasie zostaną wreszcie podjęte decyzje na temat wyborów – podsumował prezydent. – Temat wyborów jest czymś niezwykle istotnym, ale w tej sytuacji należałoby przyjąć pewne priorytety. Teraz najważniejsza jest ochrona życia i zdrowia mieszkańców.

Lilia Łada

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze