Jacek Jaśkowiak

Poznań: Prezydent Jaśkowiak apeluje do seniorów. “Nie wychodźcie z domu bez potrzeby”

Prezydent zwraca uwagę, że seniorzy są grupą szczególnie zagrożoną koronawirusem, dlatego powinni unikać wychodzenia z domu i przebywania w dużych skupiskach ludzkich. Miasto przygotowuje dla nich usługę, dzięki której wolontariusze będą im robić zakupy.

“Duże skupiska ludzi sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową, stąd apeluję o możliwe ograniczenie przebywania w miejscach publicznych, gdzie mogą się państwo zarazić” – prosi prezydent. – “To czas próby dla wszystkich bliskich, którzy są w stanie pomóc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych. Nie bójcie się Państwo o taką pomoc poprosić. Wierzę, że ludzka solidarność i wrażliwość pozwoli nam przetrwać ten trudny czas walki z wirusem. Rozważcie również, Drodzy Państwo, zastąpienie kontaktów osobistych rozmowami telefonicznymi”.

Prezydent zwraca też uwagę, że podjęta przez niego decyzja o zamknięciu placówek edukacyjnych w mieście Poznaniu ma cel profilaktyczny i służy ochronie wszystkich – dzieci, rodziców i dziadków. Dzieci przechodzą zwykle chorobę łagodnie, ale przeniesiony przez nie wirus może być śmiertelnie niebezpieczny dla osoby starszej, zwłaszcza jeśli ma kłopoty ze zdrowiem. Dlatego seniorzy powinni unikać wszystkich osób mających kaszel, katar czy gorączkę, nawet jeśli to się wydaje zwykłym przeziębieniem – i nawet gdy sa to osoby najbliższe.

Prezydent zwrócił też uwagę na to, by w zdobywaniu wiedzy o chorobie korzystali ze sprawdzonych źródeł, na przykład stron internetowych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, poinformował dziś na konferencji prasowej, że we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie zostanie wyznaczony numer telefonu, pod którym samotny senior czy seniorka będą mogli zadzwonić i poprosić o pomoc w zrobieniu zakupów, by nie wychodzić z domu i nie narażać się na kontakt z wirusem. Po kontakcie telefonicznym zgłosi się do nich wolontariusz, który zrobi zakupy i przyniesie do domu.

– Unikajcie miejsc, w których jest dużo ludzi, obejrzyjcie mszę świętą w telewizji – mówił Jędrzej Solarski. – Być może uratujecie w ten sposób zdrowie swoje i innych.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze