Poznań: Premier Morawiecki pomoże repatriantom i zadba o Amicę

Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej wizyty w Wielkopolsce uczestniczył w podpisaniu umowy o pomocy dla repatriantów i odwiedził Amicę Wronki.

Porozumienie podpisane dziś w obecności premiera między MSZ a spółką Welcome Airport Services to forma pomocy repatriantom przybywającym do ojczyzny. Jak informuje Radio Poznań, dzięki niemu przybyli otrzymają od razu pomoc w odebraniu bagaży, dotarciu do ośrodka adaptacyjnego i we wszystkich innych kwestiach, jakie mogą się pojawić po przyjeździe do Polski.

Jak wyjaśnił Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych, w 2017 roku wróciło około 300 osób, a rok później już ponad 700. Przy takiej skali trzeba powracającym stworzyć odpowiednie warunki i zaopiekować się nimi na polskiej ziemi – i to właśnie zadanie Welcome Airport Services. Podpisanie umowy w Poznaniu jest o tyle uzasadnione, że to właśnie w Środzie Wielkopolskiej znajduje się jeden z dwóch polskich ośrodków adaptacyjnych dla repatriantów, co sprawia, że stolica regionu i jej lotnisko leżą jak najbardziej na trasie dla przybywających.

Premier Morawiecki przy tej okazji przypomniał tragiczne losy wielu pokoleń Polaków, zsyłanych do Kazachstanu i na Syberię, których potomkowie mogą teraz wreszcie wrócić do ojczyzny. Wspomniał też o tych, którzy jako zesłańcy albo emigranci z powodów ekonomicznych położyli ogromne zasługi w rozwoju krajów, do których rzucił ich los. Premier wspólnie z ministrem otworzyli na Ławicy wystawę “Znani i nieznani. Polacy światu”.

Premier odwiedził też dziś Amicę we Wronkach. Nazwał firmę “polską potęgą w obszarze AGD” i stwierdził, że Amica to doskonały przykład modelu “Przemysł 4.0”, który teraz promuje rząd, bo widać tu nacisk na postęp technologiczny, innowacyjność i postępującą automatyzację, a więc to wszystko, co zawiera “Przemysł 4.0”. Istotny jest też, zdaniem premiera, udział firmy w życiu lokalnej społeczności, czego przykładem jest budowa szkółki piłkarskiej. Szkółka to także kuźnia młodych piłkarskich talentów – jak zaznaczył premier, aż pięciu zawodników naszej reprezentacji wychowało się właśnie we wronieckiej szkółce, nie mówiąc już o tak sławnym jej wychowanku jak Robert Lewandowski. Premier obiecał też pomoc w rozwoju nowoczesnego laboratorium szkoleniowego dla młodych piłkarzy w ramach rządowego programu piłkarskich szkoleń dla dzieci i młodzieży, którego budżet wynosi 20 mln zł.

Radio Poznań, el

Dodaj komentarz

avatar