MARCIN MURAWSKI, NINO JVANIA fot. Fundacja Malta

Poznań: Prapremierowe wykonanie Miniatur Gii Kanczelego

Prapremiera koncertu z jego kompozycjami w wykonaniu Marcina Murawskiego i Nino Jvanii rozpocznie pierwszy wieczór koncertowy festiwalu Nostalgia 14 listopada w zabytkowym holu Muzeum Narodowego.

Tegoroczny festiwal Nostalgia rozpocznie się koncertem szczególnym, który w zamierzeniu miał być wspomnieniem zeszłorocznego spotkania z twórczością Gii Kanczelego, a który okazał się rodzajem epitafium dla zmarłego 2 października 2019 roku gruzińskiego kompozytora. W wykonaniu altowiolisty Marcina Murawskiego i gruzińskiej pianistki Nino Jvanii prapremierowo zabrzmi koncert Miniatury teatralne i filmowe na altówkę i fortepian.

– Dwunasta edycja Nostalgii to wspomnienie kompozytora, który zajmuje szczególne miejsce w historii festiwalu – zapowiada dyrektor festiwalu, Michał Merczyński. – Na początku października tego roku odszedł Gia Kanczeli, bohater zeszłorocznej Nostalgii. Mimo że wiedzieliśmy o jego podupadającym zdrowiu, nie spodziewaliśmy się, że to zdarzy się tak szybko. Wspominając zeszłoroczny festiwal i wspaniałą postać, jaką był Kanczeli, prezentujemy premierę programu Nino Jvanii i Marcina Murawskiego Miniatury teatralne i filmowe na altówkę i fortepian. Kanczeli napisał te utwory na skrzypce, po raz pierwszy usłyszymy te nuty w dźwiękach altówki, chcąc uczcić pamięć zmarłego gruzińskiego kompozytora.

Miniatury Kanczelego są samodzielnym i samowystarczalnym utworem kameralnym, który stanowi przekrój tematów muzycznych, które kompozytor wykorzystał w muzyce pisanej do filmów i spektakli teatralnych. Znajdują się tu więc reminiscencje twórczości filmowo-teatralnej Kanczelego z różnych lat m.in. muzyka pisana do sztuk Szekspira (Jak wam się podoba, Król Lear, Hamlet) czy tematy z filmów takich jak Pocałunek niedźwiedzia, Ekscentrycy i Kin-dza-dza. Wykonanie Marcina Murawskiego i Nino Jvanii będzie prapremierą wersji utworu na altówkę i fortepian.

Każda z miniatur, mimo swoich niewielkich rozmiarów, niesie skoncentrowaną dawkę emocji, które – z perspektywy całego, godzinnego utworu – tworzą maleńki wszechświat zamykający w sobie to, co najważniejsze w twórczości Kanczelego: prostotę, humor, namysł i nutę niewysłowionej tęsknoty.
“(…) melodie przedstawione w tej kolekcji miniatur pojawiły się w produkcjach scenicznych i filmowych z różnych okresów. Wybrałem te tematy, które najbardziej cenię i – mam nadzieję – nie tylko dla mnie okażą się one atrakcyjne” – Gia Kanczeli.

Miniatury teatralne i filmowe na altówkę i fortepian będzie można usłyszeć 14 listopada o godzinie 18:00 w holu zabytkowej części Muzeum Narodowego w Poznaniu. Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki – druga pula będzie dostępna w Centrum Informacji Kulturalnej od 8 listopada. Wieczór inauguracyjny festiwalu jest współtworzony z Teatrem Muzycznym w Poznaniu.

W dniu koncertu, 14 listopada, odbędzie się premiera płyty Marcina Murawskiego i Nino Jvanii z miniaturami Gii Kanczelego 18 Miniatures for viola and piano, której patronem jest festiwal Nostalgia. Płyty będzie można kupić przy okazji koncertu.

Fundacja Malta, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze