Volkswagen fot. ROAZK

Poznań: Pracownicy VWP chcą produkować sprzęt medyczny dla służby zdrowia

Pracownicy fabryk Volkswagen Poznań zrzeszeni w OZZ Inicjatywa Pracownicza wystąpili z inicjatywą, by wykorzystać nieczynne linie produkcyjne do produkcji sprzętu dla służby zdrowia.

Komisja IP w VW podkreśla że od marca produkcję na te cele (respiratory, przyłbice, maski) przestawiają już ekspresowo fabryki aut w Europie (Peugeot, Citroen, Ferrari, Fiat, Chrysler, McLaren itd.), w USA (GM i Ford) oraz w Chinach (BYD).

Apelując do rządu RP o interwencję, pracownicy VWP zwracają uwagę na ogromną pomoc publiczną jaką otrzymał koncern VW Poznań – setki milionów złotych na przestrzeni lat w formie dotacji i ulg podatkowych. W tym samym czasie firma wypłacała setki milionów dywidendy dla udziałowców.

“Czas odpłacić się za lata niskich płac i pomocy państwa. Poprzyj apel pracowników VW Poznań o niezwłoczne włączenie stojących fabryk do wsparcia systemu opieki medycznej w Polsce!” – apelują związkowcy. – “Fabryki VW Poznań stoją. Krajowy system ochrony zdrowia pada. Personel medyczny pracuje ryzykując życiem, a pracownikom VWP narzuca się zużywanie urlopów na część postoju.

Domagamy się, aby taśmy produkcyjne w fabrykach Volkswagen Poznań natychmiast przestawić na produkcję respiratorów i przyłbic niezbędnych dla pracowników szpitali w Poznaniu i całej Polsce.”

Jak twierdzą związkowcy, tylko w 2018 r. państwo polskie przekazało zarządowi Volkswagen Poznań co najmniej 26,6 mln zł – ta suma wystarczyłaby na 1500 respiratorów, licząc po cenach rynkowych, a nie po kosztach produkcji.

M.in. w wyniku naszej źle opłacanej pracy (koszty pracy 5 razy niższe niż w niemieckich fabrykach aut) oraz wsparciu, jakie udzielają firmie kolejne rządy, koncern VW osiągał w ostatnich latach rekordowe zyski, a zarząd spółki VW Poznań w 2019 r. zaproponował wypłatę prawie 400 milionów zł dywidendy dla udziałowców za 2018 r.

“Jeśli Volkswagen Poznań nie chce odpłacić się nam za lata ciężkiej, nisko płatnej pracy i państwową pomoc, to żądamy, aby władze RP zobowiązały zarząd VWP do przestawienia produkcji pod rygorem zerwania pomocy z państwowego budżetu” – piszą związkowcy.

Inicjatywa Pracownicza VWP, el

 

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze