rewitalizacja, Warta

Poznań: Prace przy brzegach Warty wstrzymane

Powodem jest wysoki stan wody, jak poinformował w mediach społecznościowych Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Z rozpoczęciem prac trzeba będzie poczekać, aż woda trochę opadnie.

Jak poinformował zastępca prezydenta, poziom wody w Warcie od października utrzymuje się na poziomie około 230 centymetrów, a czasami nawet wyżej. I to bardzo dobra wiadomość dla Poznania, który ostatnio miał problemy ze zbyt niskim poziomem wody w rzece – ale też z tego powodu prace przy renaturyzacji brzegów muszą poczekać, aż woda trochę opadnie.

Gdy poziom wody w Warcie będzie wynosił 180 cm, prace znów się rozpoczną pełną parą. Wykonawca, nie mogąc robić nic innego, przygotowuje się do tego etapu, gromadząc odpowiednie zapasy kamienia budowlanego i przygotowując kolejne pasy drogi technologicznej.

“Inwestycja, realizowana wspólnie z RZGW – Wodami Polskimi, jest wsparta dofinansowaniem UE z WRPO i zakończy się w przyszłym roku, uwzględniając obecne przerwy w pracach” – napisał zastępca prezydenta w mediach społecznościowych. – “W przyszłości będziemy wespół z RZGW starali się o pozyskanie z budżetu państwa środków na kontynuowanie prac w kierunku mostu kolejowego Garbary (betonowe opaski brzegów rzeki przypomnę, że należą do Skarbu Państwa)”.

Prace są prowadzone od września ubiegłego roku. Obecny projekt obejmuje odcinek między mostem Przemysła I (246 km biegu Warty) do rozwidlenia rzeki w Poznaniu (243,5 km) i jest współfinansowany ze środków Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Projekt ma być ukończony w przyszłym roku, a jego wartość wynosi 30 369 918,21 zł, w tym dofinansowanie z UE: 25 814 430,46 zł.

Dzięki niemu brzegi rzeki będą umacniać nie betonowe opaski, a kosze z kamieniami i druciana siatka. Nową konstrukcję z czasem ma porosnąć trawa, by na brzegu rzeki było więcej zieleni, a mniej betonu. Wyremontowane zostaną też schody, tarasy, skarpy i slipy na tym odcinku rzeki.

 

5 2 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze