Poznań: Prace na węźle Grunwaldzka postępują. Zmiany w organizacji ruchu!

węzeł Grunwaldzka, postępy prac fot. PIM

Na placu budowy węzła Grunwaldzka coraz lepiej widoczne są już nie tylko prace ziemne, ale i konstrukcyjne. Postęp prac oznacza kolejne zmiany w organizacji ruchu już od 4 października.

– Na tym etapie wykonawca prowadzi roboty w zakresie układu drogowego, wiaduktu kolejowego i kładki nad ul. Grunwaldzką – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Zarys przejazdu pod torami jest dobrze widoczny po stronie Poznania. Kontynuowane są również prace polegające na przebudowie sieci infrastruktury podziemnej.

Zmiany organizacji ruchu, które będą obowiązywać od 4 października, będą polegać na przywróceniu przejazdu ul. Szarotkową i Piwoniową, a także udostępnieniu tymczasowej, wydłużonej jezdni ul. Grunwaldzkiej, którą kierowcy aktualnie przejeżdżają przez torowisko kolejowe. W rejonie ul. Piwoniowej łączy się ona z obecną jezdnią ul. Grunwaldzkiej, co pozwoli wyłączyć z ruchu fragment jezdni od strony ul. Piwoniowej i Szarotkowej – i umożliwi kontynuację budowy bezkolizyjnego przejazdu pod torowiskiem kolejowym. Nadal wiec przejazd będzie możliwy w obu kierunkach.

Ponadto od 4 października kierowcy korzystający obecnie z łącznika między ul. Szarotkową i Grunwaldzką ponownie przejadą przez skrzyżowanie ul. Szarotkowej i Piwoniowej. Zmiany dotyczą również pieszych – ponownie udostępniony zostanie ciąg po wschodniej stronie ul. Grunwaldzkiej, a zamknięty zostanie ten po stronie zachodniej, między łącznikiem a ul. Piwoniową.

Przypomnijmy, że powstający węzeł Grunwaldzka będzie miejscem łączącym różne środki transportu: pociągi, autobusy, rowery i samochody. Przy stacji kolejowej Poznań Junikowo powstanie węzeł przesiadkowy. Pętla autobusowa w rejonie peronu PKP umożliwi szybką przesiadkę „drzwi w drzwi” pomiędzy pociągami i autobusami. Uzupełnieniem będą parkingi typu „parkuj i jedź” dla samochodów i rowerów. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Inwestycja pozwoli więc na zwiększenie udziału kolei i autobusów w codziennych podróżach, a dzięki budowie przejazdu pod torami kolejowymi w ciągu ul. Grunwaldzkiej piesi, rowerzyści i kierowcy nie będą już musieli czekać przed opuszczonym szlabanem. Ponadto na ul. Grunwaldzkiej, na odcinku od ul. Twardogórskiej do ul. Wołczyńskiej, powstanie ok. kilometrowa droga z chodnikami i ścieżkami rowerowymi.

Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał 2023 r.

Podziel się: