Pogrzeb Tomasza Sadowskiego 2 fot. UMP

Poznań: Pożegnanie Tomasza Sadowskiego

Rodzina, działacze społeczni, mieszkańcy oraz samorządowcy towarzyszyli w ostatniej drodze Tomaszowi Sadowskiemu, poznańskiemu społecznikowi, założycielowi i prezesowi Fundacji Pomocy Wzajemnej “Barka”.

Tomasz Sadowski zmarł 29 grudnia. Miał 76 lat. W uroczystościach pogrzebowych na Miłostowie uczestniczyły setki osób, w tym m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i jego zastępca Mariusz Wiśniewski, a także Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

– Tomasza Sadowskiego zapamiętamy przede wszystkim jako człowieka, który w każdym potrafił dostrzec dobro. Wydobywał z ludzi to, co najlepsze. W Fundacji Pomocy Wzajemnej “Barka”, którą założył i prowadził razem z żoną Barbarą, pomagał osobom wykluczonym, przywracał im godność. Jego życie i działalność to dla nas wszystkich lekcja prawdziwej otwartości i solidarności – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– Gdy myślę dzisiaj o Tomku, i o tym czego nas nauczył, to na usta ciśnie mi się słowo wrażliwość, Tomasz Sadowski pokazał nam jak być czułym na drugiego człowieka – mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Fundacja “Barka” powstała w odpowiedzi na narastające problemy społeczne. W ramach fundacji Tomasz Sadowski chciał stworzyć alternatywny system pomocy osobom bezdomnym, proponował szeroko pojęte kształcenie, umożliwiał odbudowanie własnej tożsamości, i tym samym pomagał odnaleźć się w nowej rzeczywistości społeczno-ekonomicznej.

W 2003 roku Tomasz Sadowski dostał Złotą Pieczęć Miasta Poznania “za wielkie serce i działania dające nadzieję rozbitkom na odnalezienie swojego miejsca na ziemi”. W 2016 roku, wspólnie z żoną, otrzymał przyznawany przez radę miasta tytuł “Zasłużony dla Miasta Poznania”.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze