Straż pożarna fot. Sławek Wąchała

Poznań: Pożar na terenie dawnego ZNTK

Kłęby dymu, które wczoraj po południu można było zauważyć nad Poznaniem, to efekt pożaru, do którego doszło na terenie dawnych zakładów ZNTK. Paliły się trawy na powierzchni około stu metrów kwadratowych.

Uwagę zwracały zwłaszcza imponujący słup dymu, który był widoczny praktycznie z każdego zakątka miasta – na szczęście sam pożar nie był groźny i strażacy szybko go ugasili. Jednak przypominają przy okazji, że wiosna to czas, kiedy do pożarów traw dochodzi bardzo często, bo wiele osób nadal uważa, że wypalanie na wiosnę jest potrzebne, by młode rośliny mogły urosnąć, a dodatkowo ziemia zostaje użyźniona popiołem. Aż 90 proc. wszystkich wiosennych pożarów traw to efekt działalności człowieka.

„Dlatego też apelujemy wiosną o rozsądek. Nie tylko do tych, którzy zamierzają wypalać trawy, ale też do tych, którzy mogą być świadkami takich czynów” – podsumowują strażacy z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Poznaniu. – „Powinni wtedy jak najszybciej zawiadomić o tym fakcie straż pożarną oraz policję”.