Poznań: Powstaje nowy mural. Dzięki seniorom

Mural Ślusarska
Murali w mieście trochę mamy, ale ten jest naprawdę wyjątkowy i niezwykły. Zaprojektowały go… seniorki z Uniwersytetu Artystycznego Trzeciego Wieku. I same go teraz malują.

Wielkie malowanie trwa na rogu Ślusarskiej i Wodnej. Panie pilnie pracują już od 9 rano, ale nie są specjalnie zestresowane, bo to nie pierwsze ich warsztaty artystyczne w ramach Uniwersytetu III Wieku. Jest w tym więc znacznie więcej ekscytacji i… zmagania się z materią. Bo na chropowatej ścianie maluje się jednak inaczej niż na papierze czy płótnie. Wyprowadzenie prostych linii sprawiało pewien problem na początku, ale panie sobie szybko z nim poradziły.

– Bardzo jesteśmy chętne na nowe wyzwania – mówi Irena Mikulska-Kulma, jedna z malarek. – No i podoba mi się ten rodzaj sztuki, bo miasto pięknieje.

– Powstawanie muralu to druga część warsztatów, które zostały przeprowadzone w ubiegłym tygodniu na UAP w Poznaniu w ramach Uniwersytetu Art III Wieku – tłumaczy Jagoda Zych, absolwentka UAP i opiekunka projektu. – Pierwsza część projektu warsztatów polegała na wypracowaniu wspólnej koncepcji projektu muralu, który następnie miał być wykonany na konkretnej ścianie budynku. I właśnie zaczął się ten drugi, najważniejszy etap.

Mural malowany na Ślusarskiej jest częścią większego cyklu noszącego nazwę „Warstwy”, przy którym współpracują miasto i Uniwersytet Artystyczny. Pomysłodawcą powstania cyklu murali było Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, a pomysł wsparł Aquanet, dzięki któremu – co warto przypomnieć – mamy już piękny mural z Małym Księciem przy Ogrodowej.

– Ten cykl „Warstwy” ma nawiązywać do tematów ważnych dla każdego mieszkańca Poznania: kultury,społeczeństwa i naszego zwykłego życia – mówi Artur Adamczak, rzecznik prasowy UAP. – Zaplanowaliśmy cztery murale, będą się pojawiać w odstępach kolejnych miesięcy i teraz najważniejsze jest znalezienie dla nich lokalizacji, bo pomysły są już gotowe. prawdopodobnie następnym projektem,jaki powstanie, będzie projekt Grzegorza Myćki, pracownika naszej uczelni i znakomitego grafika i też na pewno będzie związany z tematyką społeczną czy kulturalną.

Pojawienie się muralu w miejskiej przestrzeni będzie jednocześnie symbolicznym początkiem 10. edycji jesiennego cyklu wydarzeń „Senioralni. Poznań” organizowanego wraz z partnerami przez Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. „Senioralni” odbędą się w dniach 5-15 października. Pełen program wydarzeń dostępny będzie w październikowym wydaniu miesięcznika „Senioralny Poznań” i na stronie www.centrumis.pl.

Lilia Łada

Podziel się: