Powiatowe komendy straży pożarnej dostały jodek potasu. „Nie występuje zagrożenie radiacyjne”

Michał Zieliński fot. WUW

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało o prewencyjnym rozpoczęciu dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. Zagrożenia radiacyjnego nie ma, to tylko działanie prewencyjne, jak zapewnił wojewoda Michał Zieliński.

Decyzja ministerstwa jest spowodowana działaniami zbrojnymi prowadzonymi w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. By więc móc ochronić w razie czego Polaków, uruchomiło standardową procedurę przygotowaną na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego – mimo że na razie nie ma się czego obawiać.

– Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki – zapewnił wojewoda 4 października podczas konferencji prasowej poświęconej temu tematowi. – Obecnie na terenie Polski nie występuje zagrożenie radiacyjne, natomiast w obowiązku służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa jest przygotowywanie się na wszystkie scenariusze, nawet te najmniej prawdopodobne.

Na potrzeby Wielkopolan przygotowano i przekazano wojewodzie 5 320 800 tabletek z jodkiem potasu. Tabletki zostały dostarczone we wrześniu i przekazane do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej.
– Wystąpiłem również o dodatkową rezerwę pół miliona tabletek jodku potasu, która pozostanie w gestii wojewody, tak aby w razie potrzeby uzupełnić braki w poszczególnych gminach w Wielkopolsce – dodał wojewoda.

Zgodnie z poleceniem wojewody, wszystkie gminy województwa miały do końca poprzedniego tygodnia opracować plan akcji jodowej i ustalić miejsca dystrybucji tabletek. Tabletki zostaną przekazane gminom do miejsc składowania wskazanych w planach jeszcze w tym tygodniu.

„W przypadku sytuacji awaryjnej związanej z zagrożeniem napromieniowaniem od chmury radioaktywnej, władze gmin na sygnał uruchomią dystrybucję tabletek. Aktualnie gminy przygotowują punkty dystrybucji tabletek, których na dziś, tj. 4 października br., w całej Wielkopolsce jest 2026” – informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

W przypadku wystąpienia skażenia radiacyjnego mieszkańcy zostaną powiadomieni o tym przez alert RCB, jak poinformował Dariusz Dymek, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego WUW. Gminy natomiast uruchomią punkty dystrybucyjne, a ich lista zostanie opublikowana na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Obecny na konferencji dr hab. Paweł Gut, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, podkreślił, że przyjmowanie tabletek z jodkiem potasu nie jest zalecane osobom powyżej 60 r. życia. Nie należy także przyjmować ich profilaktycznie, a jedynie wtedy, gdy wystąpi taka konieczność.

Podziel się: