zbiórka dla WOŚP Adam Szłapka fot. K. Adamska

Poznań: Poseł Szłapka interweniuje w sprawie zwolnionej prezenterki

Przewodniczący Nowoczesnej wystosował pismo do minister pracy i Okręgowego Inspektoratu Pracy w sprawie zwolnienia Patrycji Kasperczak, prezenterki TVP3 Poznań.

Przypomnijmy, że chodzi o pogodynkę, która została zwolniona za to, że na wizji miała naklejkę WOŚP. Taka jest jedna wersja wydarzeń. Natomiast dyrekcja TVP Poznań twierdzi, że pogodynce po prostu skończyła się umowa podpisana do 31 stycznia i jej nie przedłużono. Na jakich zasadach Patrycja Kasperczak zapowiadała pogodę 1 lutego – dyrekcja już nie wyjaśniła.

Poseł napisał w tej sprawie do Marleny Maląg, minister pracy, powiadomił o zwolnieniu także Okręgowy Inspektorat Pracy. Poseł w obu pismach nakreślił kulisy sprawy i zwrócił się do minister Maląg z apelem o interwencję w sprawie zwolnienia, zapytał też, jak ocenia zwalnianie pracowników z powodu naklejki WOŚP na ubraniu w kontekście obowiązującego w Polsce prawa.

Natomiast do Państwowej Inspekcji Pracy Adam Szłapka zwrócił się z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w poznańskiej telewizji pod kątem przypadków mobbingu wobec pracowników TVP3, a także procedur i działań prewencyjnych podjętych przez pracodawcę, by temu zjawisku przeciwdziałać.

Poseł wnioskował także o zbadanie przypadków dyskryminacji pracowników TVP3 i działań antydyskryminacyjnych podjętych przez pracodawcę oraz kontrolę ewidencji czasu pracy pracowników zatrudnionych na umowy cywilno-prawne w kontekście oświadczenia dyrektor ośrodka TVP3, jakoby Pani Patrycja Kasperczak przestała pracować 31 stycznia, mimo że pojawiła się na antenie telewizji 1 lutego.
Zdaniem Adama Szłapki PIP powinna także zbadać strukturę zatrudnienia w TVP3 i ustalić, ile osób jest zatrudnionych na umowy cywilno-prawne, a ile na umowy o pracę.

Poseł Adam Szłapka jest kolejną osobą, która podjęła interwencję w sprawie zwolnionej pogodynki, po senatorze Marcinie Bosackim i Jurku Owsiaku. Wczoraj przed siedzibą TVP3 odbyła się także demonstracja w obronie zwolnionej prezenterki.