Jacek Jaśkowiak, Mateusz Morawiecki fot. J. Jaśkowiak FB

Poznań: Ponad 40 tysięcy uchodźców z Ukrainy. „Potrzebujemy większej współpracy rządu z samorządami”

„Liczba i struktura uchodźców z Ukrainy, wśród których większość stanowią kobiety i dzieci, stawia przed rządem i samorządami ogromne wyzwania” – uważa prezydent Jacek Jaśkowiak. Uważa, że w tej sytuacji potrzebne jest większe wsparcie rządu.

„Z mojego punktu widzenia najważniejsze z nich to zapewnienie uchodźcom warunków mieszkaniowych oraz posłanie ich dzieci do szkół i przedszkoli, by mogli podjąć w naszym kraju pracę” – napisał prezydent Poznania na swoim profilu na FB, ilustrując wpis zdjęciami ze spotkania samorządowców z premierem Mateuszem Morawieckim. – „Aby temu sprostać, potrzebujemy większej elastyczności i współpracy rządu z samorządami, a także środków finansowych. Musimy też wspólnie zabiegać o przechwycenie wycofujących się z rynku rosyjskiego czy ukraińskiego inwestycji, które będą źródłem bardzo potrzebnych teraz nowych miejsc pracy”.

Przypomnijmy, że w Poznaniu mamy 2621 miejsc, w których można tymczasowo rozlokować uchodźców, 1608 z nich znajduje się w obiektach miejskich. Jednak samych uchodźców jest znacznie więcej – zastępca prezydenta, Mariusz Wiśniewski, szacuje tę liczbę na około 40 tysięcy osób, między innymi na podstawie liczby zaświadczeń wydanych przez ZTM na bezpłatną jazdę miejska komunikacją.
– Do 28 marca wydano 27 329 zaświadczeń pozwalających na bezpłatną jazdę komunikacją miejską przez 60 dni – mówił zastępca prezydenta podczas konferencji prasowej.

Podkreślił też, że uchodźcy to głównie kobiety z dziećmi i osoby starsze, więc przybyłych jest znacznie więcej niż wskazuje liczba wydanych zaświadczeń. Wielu z nich ich nie potrzebuje, bo zgodnie z zasadami przewozów ZTM osoby, które ukończyły 70 lat i dzieci do lat 7 mogą jeździć komunikacją publiczną bezpłatnie.