Poznań: Pomnik na Cytadeli będzie wyczyszczony. Ale tylko częściowo

Pomnik Bohaterów, Cytadel, fot. S. Wąchała

Miasto jeszcze nie zdążyło usunąć z pomnika na Cytadeli czerwonej farby i czarnej szubienicy z napisem „Putin”, gdy… pojawiły się nowe napisy. Ale one na usunięcie będą musiały poczekać. Dlaczego?

Nowe napisy na radzieckim pomniku pojawiły się przed 9 maja. Jest tam data, właśnie 9 maja, napisana cyrylicą, a także litera Z i znak równości ze swastyką. Literą Z oznaczają część swoich wojsk Rosjanie podczas wojny na Ukrainie.

Jednak te napisy jeszcze przez jakiś czas pozostaną na pomniku, mimo że miasto w najbliższym czasie planuje jego wyczyszczenie. Stanie się tak dlatego, że przetarg na wyczyszczenie pomnika został rozstrzygnięty, ale dotyczył tylko starych napisów. Na nowe trzeba więc będzie rozpisać kolejny i dopiero wtedy zostaną one usunięte. Jak informuje Radio Poznań, ma to też związek z tym, że nowe napisy pojawiły się na innej nawierzchni, bo na tablicach z piaskowca. A to wymaga użycia innej technologii do ich usunięcia.

Na razie więc znikną stare napisy, co będzie kosztowało miasto 6 tysięcy złotych. Nowe wtedy, gdy zostanie rozstrzygnięty przetarg.