Patrick Goldner, Hanna Gill- Piątek, Michał Kobosko i Piotr Lasik fot. Polska2050

Poznań: Polska 2050 apeluje o szybsze szczepienia

– Jeśli nie przyspieszymy, to ostatni chętni zaszczepią się za dwa lata – ostrzegali posłanka Hanna Gill-Piątek i Michał Kobosko, przewodniczący Polski 2050. – Po drodze umrą tysiące ludzie, a setki tysięcy zbankrutują.

Jak poinformowali posłowie podczas dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się przed centrum szczepień na MTP, dziennie w Polsce szczepi się przeciw covid-19 około 45 tys. osób. To oznacza, że przed wieloma Polakami nie miesiące, ale lata czekania na szczepionkę.
– Jeśli nie przyspieszymy, to ostatni chętni zaszczepią się za dwa lata – mówili posłowie. – Po drodze umrą tysiące ludzie, a setki tysięcy zbankrutują, zostaną bez środków do życia, popadną w nędzę. Nie stać na ślimacze tempo szczepień prowadzonych przez rząd PIS. Musimy przyspieszyć.

Ruch Polska 2050 opracował i Instytut Strategie 2050, opracowali program, który usprawni proces szczepień. Jakie są jego główne założenia? Przede wszystkim szczepionki muszą częściej przyjeżdżać do szpitali węzłowych: nie raz, jak to jest teraz, ale dwa razy w tygodniu. Szczepienia powinny się odbywać także w weekendy.

W szpitalach węzłowych powinny być specjalne zamrażarki, by szpital mógł dłużej przechowywać szczepionkę i rozmrażać ją wtedy, kiedy będzie pewny, że chętni do szczepienia czekają, a nie wtedy, gdy prześle mu ją Agencja Rezerw Materiałowych. Nie wszystkie szpitale węzłowe mają takie zamrażarki – rząd obiecał dostarczyć brakujące, ale nadal ich nie ma.

Wszystkie osoby, które decyzją rządu zostały dopuszczone do wykonywania szczepień, a więc felczerzy, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni, powinny zostać dodatkowo przeszkolone, żeby mogły szczepienia wykonywać naprawdę profesjonalnie.
– Szybkie i masowe szczepienia to warunek powrotu do normalności. I nasza racja stanu podsumowali działacze Polski 2050.

4.5 2 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze