Komisariat Wodny 2 fot. KWP

Poznań: Policja ma nowy komisariat wodny. Przy Wioślarskiej

Policja wodna wreszcie wróciła do miasta. Dziś uroczyście przekazano funkcjonariuszom nowy Komisariat Wodny Policji mieszczący się nad Wartą, przy ulicy Wioślarskiej.

Komisariat Wodny Policji był w tym miejscu od lat, jednak pogarszający się stan techniczny budynku sprawił, że w 2008 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał jego zamknięcie. Budynek rozebrano, a policjanci przenieśli się wówczas do Kiekrza, na ul. Chojnicką 35. Bardzo wówczas protestowali przeciwko przenosinom poznańscy radni dowodząc, że miasto właśnie zaczyna realizować wielki plan powrotu nad Wartę, tymczasem najbliższa jednostka policji mogąca zapewnić bezpieczeństwo na rzece, znajduje się ładnych kilka kilometrów do niej, bo w Kiekrzu.

Policjanci wodni wrócili do poznania w 2015 roku, ale ich tymczasowa siedziba na Starołęckiej nie spełniała wielu wymagań, w tym dostępu do rzeki. Oczywiście wiele braków można było nadrobić, ale budynek był tylko dzierżawiony i inwestowanie w cudzy obiekt nie miałoby najmniejszego sensu.

To wszystko zadecydowało o konieczności budowy nowego komisariatu wodnego z prawdziwego zdarzenia. W efekcie 30 maja 2018 w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu została podpisana umowa na budowę obiektu pomiędzy inwestorem i wykonawcą tj. firmą Izo-Bud z siedzibą w Dopiewie. Podpisana umowa przewidywała, iż w ramach inwestycji w systemie „zaprojektuj i wybuduj” do końca października 2019 roku obiekt wraz z infrastrukturą zostanie oddany do użytku policji.

Wszystko przebiegło zgodnie z planem i 6 listopada 2019 roku mogło już odbyć się uroczyste przekazanie obiektu do użytkowania. W uroczystości uczestniczyli policjanci komisariatu, insp. Piotr Mąka, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu wraz z zastępcami insp. Romanem Kusterem oraz insp. Konradem Chmielewskim, oraz zaproszeni goście: nadinsp. Dariusz Augustyniak, zastępca Komendanta Głównego Policji, Waldemar Paternoga, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Elżbieta Ruta-Solarska, pełnomocnik Marszałka Województwa Wielkopolskiego ds. Ochrony Informacji Niejawnych oraz Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

W nowym obiekcie znajdują się biura, a także pomieszczenia socjalne i techniczne, w tym szatnie, suszarnia do sprzętu nurkowego, serwerownia, kojce dla psów, jak również hangary na sprzęt wodny, a przy budynku parking dla samochodów. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się slip umożliwiający szybkie wodowanie łodzi. Inwestycja w całości została sfinansowana z Programu Modernizacji Policji. Jej kosztorysowa wartość to prawie 4 miliony złotych.

Nadinsp. Dariusz Augustyniak przekazując symboliczne klucze do obiektu komendantowi komisariatu podinsp. Aleksandrowi Sawczakowi życzył sukcesów i policyjnego szczęścia, podkreślając przy tym rolę, jaką odgrywają policyjni wodniacy w zapewnieniu bezpieczeństwa Wielkopolan. Jest ona nie do przecenienia nie tylko w sezonie letnim.

Policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu od 28 lat dbają o bezpieczeństwo Wielkopolan nad wodą. Pełnią służbę patrolową na terenach zielonych i rekreacyjnych, znajdujących się w sąsiedztwie rzek i jezior. Niosą pomoc tonącym, angażują się w ochronę środowiska, biorą udział w akcjach ratowniczych i poszukiwawczych. Prowadzą działania prewencyjne i profilaktyczne

W komisariacie służy obecnie 20 funkcjonariuszy posiadających specjalistyczne przeszkolenie z ratownictwa wodnego. W tym gronie znajdują się również policjanci z uprawnieniami zawodowymi nurka MSWiA oraz przewodnicy psów służbowych wyszkolonych do poszukiwania zwłok na lądzie i w wodzie. Do wykonywania swoich zadań policjanci wykorzystują 12 łodzi motorowych (w tym 7 kabinowych), 2 skutery wodne, 7 radiowozów oznakowanych (w tym 6 z napędem 4×4) oraz 2 quady.

KWP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze