autobus tymczasowy fot. UMP ZTM

Poznań: Podwyżek cen biletów nie będzie – jeśli PiS wyrówna straty w oświacie i wpływach z PIT

Tak twierdzą radni Koalicji Obywatelskiej. I deklarują, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość wyrówna straty samorządów, wówczas podwyżki nie będzie, bo będą pieniądze na utrzymanie obecnych cen.

– Wystarczy, że poprą senackie projekty ustaw rekompensujące samorządom ubytki w dochodach z PIT oraz wzrost udziału subwencji rządowej w kosztach oświaty – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Polecam to szczególnej uwadze lokalnym politykom PIS, aby wykazali się w tej kwestii w rozmowach ze swoimi rządowymi kolegami i koleżankami. Partia Razem też powinna to wspierać. To, że przez 6 lat nie było zmian cen biletów komunikacji wynikało z tego, że mieliśmy z czego dokładać do rosnących jej kosztów. Dziś jesteśmy pod ścianą. Alternatywą są radykalne cięcia kursów.

Mariusz Wiśniewski zapewnia jednak, że o cięciach kursów poznański samorząd nawet nie myśli, bo byłoby to nieodpowiedzialne. I zwraca uwagę, że problemy finansowe z powodu niedoszacowania kosztów oświaty i spadku wpłat z podatku PIT mają wszystkie gminy w Polsce i każda podejmuje działania oszczędnościowe, choć w różnych dziedzinach.

W Poznaniu wpływy z biletów stanowią 43 proc. kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej. Resztę, około 40 mln zł, miasto dokładało właśnie z wpływów z podatku PIT. Jeśli więc rząd do marca zwróci miastu dodatkowe pieniądze wydane na oświatę i wyrówna stratę wpływów z PIT – wówczas podwyżki nie będzie.

Ta deklaracja jest odpowiedzią na list otwarty w sprawie podwyżek cen biletów, jaki przygotowali członkowie partii Razem – jak o tym informowaliśmy. Politycy Razem zaapelowali do radnych, by głosowali przeciwko podwyżkom, bo będą one miały bardzo negatywny wpływ na mieszkańców, zwłaszcza najuboższych, skłonią więcej osób do jazdy samochodem, często z najtańszym, „brudnym” napędem na gaz i sprawią, że miasto będzie bardziej zakorkowane, brudne i głośne.

List wraz z podpisami zostanie złożony podczas sesji Rady Miasta Poznania, razem z wersją listu podpisaną przez przedstawicieli i przedstawicielki rad osiedli i organizacji miejskich.

el

28
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Olaf Tumski
Gość
Olaf Tumski

czyli będą podwyżki, bo pis niczego nie wyrówna

Jarosław Kiliński
Gość
Jarosław Kiliński

Demagogia na poziomie piaskownicy.

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

mniej pieniędzy na tęczowych , to nie będzie POdwyzek cen biletu i wszyscy na tym skorzystają „rowerzysci” również !

Iza Wand
Gość
Iza Wand

Edward Szwec raczej na czarnych i nierobów polityków.

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

Iza Wand na czarnych wydał 100tsy w ciągu roku , na tęczowych miesięcznie ! Na POlitykow swoich to już miliony fakt

Iza Wand
Gość
Iza Wand

Edward Szwec proszę cię. Policz ile kosztuje utrzymanie księży, kapelanów szpitalnych, wojskowych, ojca z Torunia, teraz znowu na coś sypnęli. To są miliony. Plus religia w szkole😣

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

Iza Wand POczytaj ile dał Jakowiak na kisezy ile na teczakow- mowa jest o tym ,a nie o toruniu . Musisz nauczyc sie czytac ze zeorumieniem. Za chwile ja moge spyac gdzie nasze 19mld zł lub dlaczego umorzona 1,5 mld zl gazpromowi? przy tycch kwotach torun to pikus

Grzegorz Grześ
Gość
Grzegorz Grześ

Złodziejska banda PO szuka argumentôw usprawiedliwiając swoje matactwa.

Grażyna Kowalska
Gość
Grażyna Kowalska

Jak się czyta co wymyśla Poznan, to ręce opadają….. Jak się gospodarujecie ? ? ? Gdybym ja kiedyś w domu tak się gospodarzyła, to na chleb bym nie miała…. a wy to chcecie przykryć znowu działaniami PIS. Z nowu. PIS winien , że ludzie na raka chorują a , teraz PIS ma być winien cen biletów ? Jakbym słyszała dzieci w piaskownicy. To tak, jak teraz w Warszawie…….

Tomasz Smolanowicz
Gość
Tomasz Smolanowicz

Co za bzdura

Robert Glowacki
Gość
Robert Glowacki

Takie coś mogła tylko wymyślić maszynka do glosowania Jaskowiaka . Bezradni

Przemysław Czechanowski
Gość
Przemysław Czechanowski

Żałosne. Platforma Obywatelska Poznań wprowadza horrendalne podwyżki w komunikacji bo zabrakło 15 mln złotych. Budzet Poznania na rok 2020 r. wynosi 5 mld złotych. Pan prezydent Jacek Jaśkowiak przy głosowaniu budżetu dał każdemu z radnych Koalicji Obywatelskiej po 1 mln złotych do indywidualnego zagospodarowania. Radnych jest 21 wiec na te fajerwerki poszło 21 mln . Droga Platformo, miej odrobinę odwagi cywilnej przyznać, ze nie obchodzi Ciebie ani komunikacja publiczna, ani poznanianki i poznaniacy, bo większosc waszego klubu mieszka POza Poznaniem i jeździ wyłacznie samochodami. Wszędzie.

Grazyna Rosinska
Gość
Grazyna Rosinska

Przemysław Czechanowski najlepiej do pisowców się zwrócić….

Paulina Suszka
Gość
Paulina Suszka

Grazyna Rosinska syndrom sztokholmski?

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

,a może zbilansować to z zyskami z autostrad mafii Kulczyka? Mn
Ouł sorry, o powiązaniach mafii Kulczyka z wladzami Poznania nie wypada wspominać, bo to przecież brak tolerancji .

Boguslaw Hadynski
Gość
Boguslaw Hadynski

Jerzy Wróbel. A Ty z kim jesteś powiązany, posłuchamy no dalej…

Kuba Gorączkowski
Gość
Kuba Gorączkowski

Jerzy Wróbel masz rację !

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

Boguslaw Hadynski – Na pewno nie jestem powiązany ze złodziejami, ani z politycznymi prostytutkami, lecz z Tymi, tobie obcymi, co nie boją się nazywać rzeczy po imieniu. Jestem przyjaźnie powiązany z Tymi, co nie liżą dupy za parę srebrników, lub ze strachu o własną dupę i tak dalej, ale ty Ich chyba nie znasz wiec chyba mnie nie rozumiesz.

Ella Bartczak-sobkowiak
Gość
Ella Bartczak-sobkowiak

Jerzy Wróbel Brawo 🙂 ! Swietnie ujete !! Zgadzam sie z Panem w calej rozciaglosci uzasadnienia ! Pozdrawiam 🙂

Boguslaw Hadynski
Gość
Boguslaw Hadynski

Jerzy Wróbel. Najbardziej to pasuje do Ciebie (zrzęda) wszystkie twoje wypociny to same lamęty, czy jest coś co Ciebie satysfakcjonuje ? Tacy są najgorsi, nie ma na kogo, na co i po co. Ale też nie macie żadnej alternatywy, potraficie tylko gderać.

Gracja Mich
Gość
Gracja Mich

PiS wszystko zrobi by zniszczyć samorządy

Andrzej Warżajtis
Gość
Andrzej Warżajtis

Nazwać cię trollem to ujma dla trolli .

Zygmunt Białka
Gość
Zygmunt Białka

To by musieli wyrównać w całej Polsce a to mało prawdopodobne, bo w samorządach są też ludzie z PiS i nie będą podcinać sobie gałąź na której siedzą

Grazyna Rosinska
Gość
Grazyna Rosinska

Inflacja wkroczyła już na szerokie tory…

Jaroslaw Sassek
Gość
Jaroslaw Sassek

Żałosny Jaskowiaku z wolnego prowincjonalnego miasta jesteś na dnie

Kuba Gorączkowski
Gość
Kuba Gorączkowski

Wyrównać nie zabrane ludziom pieniądze w podatkach ! No tak urzędnikom się nasze pieniądze należą .

Tadeusz Zimowski
Gość
Tadeusz Zimowski

Jak się nie umie rządzić to na wszystko brakuje ale na marsze równości to kasa jest!!😢😢😢

Paulina Suszka
Gość
Paulina Suszka

PiS tnie wszystkim, ale tylko Poznań podnosi tak ceny. Na drzewo z tą argumentacją. Miasto “nie da się”, “za późno”, “to nie my, to oni”…