szkoła Inowrocławska fot. UMP

Poznań: Podstawówka przy ul. Inowrocławskiej wyremontowana. I ładniejsza

Prace remontowe i termomodernizacyjne w Szkole Podstawowej nr 46 im. M. Dąbrowskiej przy ul. Inowrocławskiej sprawiły, że szkoła wygląda jak nowa, no i jest w niej znacznie cieplej. W dodatku zakończenie robót zbiegło się z obchodami 83-lecia placówki.

– Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do tej termomodernizacji. Od kilku lat mocno inwestujemy w Szkołę Podstawową nr 46 oraz wiele innych projektów oświatowych. W ostatnich latach, jako miasto, wykorzystaliśmy możliwości, jakie dają dofinansowania unijne i zmodernizowaliśmy kilkanaście szkół. Bardzo mocno inwestujemy też w obiekty zabytkowe – wylicza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Prace w SP nr 46 trwały od czerwca do listopada. W ramach inwestycji zmodernizowano kotłownię, wymieniono elementy instalacji cieplnej, poprawiono termoizolacyjność dachu oraz wymieniono większość okien. Ponadto w budynku szkoły zastosowano nowe energooszczędne oświetlenie.

Budynek, w którym mieści się Szkoła Podstawowa nr 46, powstał w latach 30, porzy remoncie była więc niezbędna współpraca z Miejskim Konserwatorem Zabytków. I to właśnie dzięki niej odtworzono detale architektoniczne czy przebudowano wejście główne do budynku szkoły.

– Praca i trud wielu ludzi przyniosło taki oto efekt – wielki blask. Mogę obiecać, że moi obecni i przyszli uczniowie oraz środowisko osiedla Warszawskiego na pewno będą korzystać z tego pięknego budynku – mówi Tadeusz Badowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 46.

Termomodernizacja to nie jedyne zmiany w SP nr 46. Na początku 2019 roku zakończyła się rozbudowa placówki. W nowym skrzydle znalazły się cztery sale lekcyjne, biblioteka i pokój nauczycielski. Inwestycja kosztowała prawie 2 mln zł. Pół miliona pochodziło z PBO 2018, miasto Poznań dołożyło kolejne 600 tys. zł., pozostałe 750 tys. zł to dofinansowanie z budżetu państwa.

Zadanie termomodernizacji placówek oświatowych, prowadzone obecnie przez spółkę Poznańskie Inwestycje Miejskie, obejmowało prace w siedmiu szkołach. Oprócz SP nr 46 ocieplone zostały: SP nr 20 im. Stefana Batorego, ZSP nr 105 im. Juliana Tuwima, SP nr 2 im. Szarych Szeregów, SP nr 61, SP nr 22 i SP nr 70 im. Mikołaja Kopernika.

ZSS nr 105 i SP nr 22 przeszły termomodernizację w ubiegłym roku, w SP nr 70 zakończono prace na początku 2019 r. Roboty budowlane na początku listopada zakończyły się również w SP 20 oraz SP 61, a w SP nr 2 dobiegają one końca. Podobne prace przeprowadzono już wcześniej w Zespole Szkół Zawodowych nr 2, SP nr 64, Zespole Szkół Mechanicznych, Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych oraz Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 i w Zespole Szkół Łączności. Na termomodernizację czekają kolejne placówki.

Korzyści płynące z termomodernizacji to nie tylko niższe koszty ogrzewania, ale przede wszystkim redukcja emisji substancji szkodliwych dla środowiska. Przeprowadzone prace elewacyjne poprawiły również estetykę budynków oświatowych.

Koszt robót budowlanych wykonanych w ramach przedmiotowej inwestycji w SP nr 46 wyniósł 2,37 mln zł, a termomodernizacja wszystkich siedmiu szkół około 15 mln zł. Projekt jest dofinansowany ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

PIM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze