Poznań: Podrzucali odpady budowlane do śmietników na osiedlu

podrzucanie śmieci fot. SMMP

Mieszkańcy osiedla Armii Krajowej zaobserwowali, że do osiedlowych śmietników są dosypywane odpady budowlane, które przywożą dwaj mężczyźni białym busem. Kim są – ustalili strażnicy miejscy.

Administracja osiedla przekazała informacje od mieszkańców strażnikom miejskim z referatu Nowe Miasto, prosząc ich o pomoc w ustaleniu, kim są właściciele śmieci. Pomocny okazał się tu miejski monitoring – strażnicy, wiedząc, w jakich dniach i o jakich godzinach przyjeżdżają podrzucający śmieci, sprawdzili zapisy monitoringu.

– Na podstawie tych informacji i podejrzeń o popełnieniu wykroczenia z art. 10 ust.2a Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przejrzano zapis z kamer monitoringu – wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy straży miejskiej. – Na nagraniu widać, jak białe auto dostawcze podjeżdża pod altanę śmieciową, parkuje po czym wysiada z niego dwóch mężczyzn i wyładowuje materiały poremontowe i wrzuca je do pojemników w altanie śmieciowej. Tablice rejestracyjne wystarczyły strażnikom miejskim, by ustalić jego właściciela.

Właściciel samochodu również mógł sobie obejrzeć nagranie, na którym widać, jak nielegalnie pozbywa się odpadów budowlanych – a po wyjaśnieniu sprawy i przyznaniu się do popełnienia wykroczenia, funkcjonariusz wręczył mu mandat karny w wysokości 500 zł, który został przyjęty i podpisany.

Strażnik wyjaśnił mu też, jak i gdzie może się legalnie pozbyć odpadów budowlanych: to nie są zwykłe śmieci i nie można ich wyrzucać po prostu do śmietników.
– Odpady powstałe w wyniku remontu należy gromadzić w kontenerach lub „big bagach” – mówi Przemysław Piwecki. – Kontenery powinny być niezwłocznie usunięte po jego wypełnieniu lub po zakończeniu remontu.

Podziel się: