podrzucanie śmieci fot. SMMP

Poznań: Podrzucali odpady budowlane do śmietników na osiedlu

Mieszkańcy osiedla Armii Krajowej zaobserwowali, że do osiedlowych śmietników są dosypywane odpady budowlane, które przywożą dwaj mężczyźni białym busem. Kim są – ustalili strażnicy miejscy.

Administracja osiedla przekazała informacje od mieszkańców strażnikom miejskim z referatu Nowe Miasto, prosząc ich o pomoc w ustaleniu, kim są właściciele śmieci. Pomocny okazał się tu miejski monitoring – strażnicy, wiedząc, w jakich dniach i o jakich godzinach przyjeżdżają podrzucający śmieci, sprawdzili zapisy monitoringu.

– Na podstawie tych informacji i podejrzeń o popełnieniu wykroczenia z art. 10 ust.2a Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przejrzano zapis z kamer monitoringu – wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy straży miejskiej. – Na nagraniu widać, jak białe auto dostawcze podjeżdża pod altanę śmieciową, parkuje po czym wysiada z niego dwóch mężczyzn i wyładowuje materiały poremontowe i wrzuca je do pojemników w altanie śmieciowej. Tablice rejestracyjne wystarczyły strażnikom miejskim, by ustalić jego właściciela.

Właściciel samochodu również mógł sobie obejrzeć nagranie, na którym widać, jak nielegalnie pozbywa się odpadów budowlanych – a po wyjaśnieniu sprawy i przyznaniu się do popełnienia wykroczenia, funkcjonariusz wręczył mu mandat karny w wysokości 500 zł, który został przyjęty i podpisany.

Strażnik wyjaśnił mu też, jak i gdzie może się legalnie pozbyć odpadów budowlanych: to nie są zwykłe śmieci i nie można ich wyrzucać po prostu do śmietników.
– Odpady powstałe w wyniku remontu należy gromadzić w kontenerach lub “big bagach” – mówi Przemysław Piwecki. – Kontenery powinny być niezwłocznie usunięte po jego wypełnieniu lub po zakończeniu remontu.

3.5 2 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze