prezydent Jacek Jaśkowiak fot. UMP

Poznań: Poczta Polska chce wydania danych poznaniaków? Miasto dostało maila

W czwartek w nocy do UMP wpłynął anonimowy mail-wniosek o wydanie spisu wyborców sugerujący, że pochodzi od Poczty Polskiej. “Miasto nie odpowie na maila wysłanego rzekomo przez Pocztę Polską” – zadecydował prezydent Jaśkowiak.

Prezydent podjął taką decyzję po konsultacjach prawnych.
– Treść maila można uznać za próbę wyłudzenia danych osobowych zamieszczonych w spisie wyborców – mieszkańców miasta Poznania, które jako prezydent i organ administracji publicznej jestem zobowiązany chronić, przetwarzać i udostępniać zgodnie z prawem – wyjaśnił prezydent.

Z treści maila nie można określić danych wnioskodawcy reprezentującego podmiot wnioskujący o udostępnienie spisu wyborców, jak również stosownego umocowania do działania Poczty Polskiej, jeśli jest ona faktycznym nadawcą tej wiadomości.

– Rozważam zawiadomienie organów ścigania o tym incydencie, tak jak to czynię w innych tego typu przypadkach – podkreślił Jacek Jaśkowiak. – Treść tego maila nie może być dla mnie podstawą do podjęcia jakichkolwiek działań w tym zakresie. Jeżeli taki jest standard działania Poczty Polskiej S.A., to wizja udostępnienia tej instytucji wrażliwych danych osobowych może tylko przerażać. Z rosnącym niepokojem obserwuję chaos panujący w organach administracji państwowej, związany z organizacją wyborów. Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec braku poszanowania prawa oraz profesjonalizmu, jaki zaprezentowany został w tym mailu.

Mail wpłynął na urzędową skrzynkę poczty elektronicznej w czwartek, 23 kwietnia o godz. 2:29. Wiadomość pochodząca z adresu wybory2020@poczta-polska.pl nie została podpisana, wymaganym w takich wypadkach, podpisem elektronicznym.

Według obowiązującego kalendarza wyborczego wybory Prezydent RP są zaplanowane na 10 maja 2020 roku.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze