Choinki
Niedziela to dzień kupowania choinek – można było się o tym przekonać wybierając się na któryś z poznańskich rynków. Choinki schodziły jak… świeże bułki.

Największym powodzeniem – przynajmniej jak dotąd – cieszą się choinki w doniczkach, a jeśli cięte, to koniecznie jodły.
– Bo jodła dłużej postoi, igły tak nie opadają – wyjaśnia pani Maria Zakrzewska, która dziś wybrała się po choinkę na plac Bernardyński. – Wolałabym kupić taką w doniczce, sprzątania mniej, ale jak się mieszka w kamienicy i nie ma ogrodu, to co później zrobić z taką choinką? No to kupuję ciętą.

Pan Jan Michalak też wybrał ciętą choinkę, ale dostał polecenie, że ma być świerk.
– Bo żona uważa, że najładniej pachnie, tak świątecznie – wyjaśnia pan Jan. – W zeszłym roku kupiliśmy jodłę i żona nie była zadowolona. Mówi, że ten zapach choinki to połowa radości ze świat. No to w tym roku przyszedłem po świerk.

Państwo Janiccy wybrali się po choinkę całą rodziną: razem z rodzicami wybierają choinkę także dzieci, Zosia i Stanisław.
– To za poważna sprawa, żeby decydował jeden członek rodziny – śmieje się pan Janicki. – No i dzieci by nam tego nigdy nie darowały…

Ostatecznie rodzina wybrała świerk w doniczce, który tradycyjnie wiosna zostanie posadzony w ogrodzie.
– Mamy już tam cztery takie świerki – wyjaśnia Zosia Janicka. – Ładnie rosną i dzięki nim pamiętamy, ile lat mieszkamy w nowym domu…

Najtańsze choinki można kupić już za 50 zł, ale średnia cena to 100 zł, a za dwumetrową trzeba zapłacić 150 zł. Oczywiście miniaturowe drzewka, najczęściej cyprysiki ozdobione brokatem, są tańsze i tu już ceny zaczynają się od 10 zł. W podobnej cenie można kupić stroiki, wieńce z gałęzi świerku albo same gałęzie do własnoręcznego zrobienia stroiku. Tańsze są także choinki w marketach oraz w nadleśnictwach – tych, które prowadzą sprzedaż drzewek. Warto się tam wybrać, bo to tam są najświeższe drzewka i utrzymują się najdłużej.

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: