pływalnia Winogrady fot. POSiR,Bartosz Jasiński

Poznań: Pływalnia na osiedlu Zwycięstwa już otwarta

Pływalnia Winogrady, bo taka jest jej nazwa, 1 marca przyjmie pierwszych gości, którzy będą mogli przetestować nowy obiekt. Bo pływalnia dopiero co została zbudowana.

– To świetna wiadomość dla mieszkańców Winograd i okolic. Cieszę się, że w Poznaniu powstał kolejny obiekt, który pozwoli poznaniankom i poznaniakom, szczególnie dzieciom i młodzieży rozwijać swoje sportowe pasje – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Bardzo istotne jest dla mnie to, by mieszkańcy mieli możliwość uprawiania sportu, ale też rekreacji w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Należy liczyć się z tym, że dostępność pływalni zostanie czasowo ograniczona ze względu na pandemię koronawirusa. Póki co obiekt działa – zachęcam do korzystania zarówno z basenu, jak i sauny.

– Cieszę, że ta pływalnia wreszcie jest, bo historia jej powstawania jest dosyć długa- dodaje Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. – Ale “finis coronat opus”. Dziękuję wszystkim, którzy dopingowali w nieustawaniu o realizację tej inwestycji. Wszystkie przeszkody zostały pokonane i pływalnia czeka na okolicznych mieszkańców.

Budowa na os. Zwycięstwa rozpoczęła się w połowie października 2019 roku, a jej budowa została ukończona kilka miesięcy przed terminem.

– Zapowiadaliśmy, że prace zakończą się wiosną, ale przebiegały tak sprawnie, że już od poniedziałku pływalnia będzie mogła gościć pierwszych użytkowników. Właściwie obiekt był gotowy już w grudniu, w tym roku dokończyliśmy wszelkie formalności. Oddajemy tę pływalnię w użytkowanie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, a co ważniejsze mieszkańcom. Mamy nadzieję, że będzie cieszyła się dużym powodzeniem – mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

– Ta inwestycja to przede wszystkim spełnienie oczekiwań mieszkańców – zaznacza Konrad Zaradny, poznański radny. – To też przykład, że można realizować takie przedsięwzięcia w trudnych warunkach pandemicznych. Planowo pływalnia ma zostać otwarta 1 marca, ale wszystko zależy od restrykcji, które mogą się zmieniać i być wprowadzane przez rządzących.

Pływalnia Winogrady mieści dwa baseny. Główny, o wymiarach 25 na 12,5 metrów i głębokości od 1,2 do 1,8 m, liczy sześć torów i jednocześnie będzie mogło z nich korzystać 60 osób. Drugi basen to basen rekreacyjny, mniejszy i płytszy, o wymiarach 5 na 9 m i głębokości 0,9-1,1 m. On składa się z dwóch połączonych ze sobą niecek. W jednej z nich znajdują się urządzenia do hydromasażu.

Odwiedzający pływalnię mają do dyspozycji szatnię, przebieralnię, natryski i toalety, mogą także skorzystać z sauny. Przy obiekcie znajduje się także parking z miejscami dla ponad 50 samochodów oraz przestrzenią dla rowerów.

Budynek jest przystosowany do przyjęcia i obsługi osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza tych poruszających się na wózkach. W środku jest miejsce wymiany wózków indywidualnych na basenowe, a pływalnia oferuje specjalne zajęcia dla niepełnosprawnych dzieci: w małych grupach dla dzieci z zespołem Downa oraz indywidualne dla dzieci ze spektrum autyzmu.
– Chcemy wykorzystać świetne warunki techniczne pływalni i przygotowanie naszych instruktorów do zajęć z udziałem osób ze szczególnymi potrzebami – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor POSiR.

Oferta zajęć jest jednak znacznie bogatsza: będą się tu odbywać lekcje nauki pływania oraz doskonalenia pływania dla dzieci i dorosłych, zajęcia dla seniorów, aqua aerobik, zajęcia dla niemowląt, gimnastykę w wodzie i trening triathlonowy. na zajęcia już można się zapisywać nie tylko osobiście, ale też mailowo pod adresem zapisy.winogrady@posir.poznan.pl.

Pływalnia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 6.00-22.00, a w soboty i niedziele w godz. 7.00-22.00. Według obecnie obowiązujących przepisów z obiektu będą mogli korzystać klienci indywidualni oraz osoby uczestniczące w zajęciach zorganizowanych. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przewidują, że w ciągu dnia z pływalni będą korzystać okoliczne szkoły.

Bilet normalny za godzinę korzystania kosztuje 14 zł, ulgowy – 12 zł. Posiadacze Karty Rodziny Dużej mogą liczyć na 25-procentowy rabat, rabat dostaną także ci, którzy wykupią karnety. Ale tu rabat wyniesie tylko 5 proc.

Koszt budowy pływalni wyniósł prawie 26 mln zł.

UMP

3.5 4 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze