Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: PIM znalazł wykonawcę dla parku na Starołęce Małej

A to oznacza, że park mim o wszystkich perturbacji, jakie przechodził, powstanie. I już wiosną przyszłego roku będzie się można wybrać tam na spacer.

Przypomnijmy: park ma powstać między ulicami Forteczną, Pstrowskiego i Okopową, na miejscu dawnych ogródków działkowych, a mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z tego pomysłu.

Ale od początku jego budowa budziła szalone emocje. Zaczęło się od wycinki drzew, przeciwko której protestowali społecznicy. Odbywała się bowiem tuż przed rozpoczęciem okresu lęgowego ptaków i bez konsultacji z mieszkańcami. Oprócz wycinania drzew wskazywali na błędy projektowe, które czyniły inwestycję niezgodną z prawem. Chcieli dodatkowych konsultacji, ale władze miasta nie odpowiedziały na ich prośby – jak o tym informowaliśmy.

Ostatecznie jednak budowa parku została wstrzymana, bo nie znalazł się chętny gotowy wykonać tę pracę za cenę zaproponowaną przez miasto. Władze Poznania chciały zapłacić 2,2 ml, a najtańsza oferta wynosiła ponad milion złotych więcej. Przetarg ogłoszony w czerwcu trzeba było unieważnić.

Jednak tydzień temu PIM ogłosił, że wykonawca się znalazł. To firma Maciej Rybicki IZBRUK, która otrzyma za budowę parku 2,5 mln zł. Gwarancja na wykonane prace potrwa 5 lat.

– Tereny po dawnych ogródkach działkowych zmienią się nie do poznania. Powstanie bezpieczny obiekt, jakiego w tej części miasta jeszcze nie było. Będą z niego mogli korzystać zarówno amatorzy aktywności fizycznej jak i osoby chcące się spotkać na świeżym powietrzu. Park będzie monitorowany i oświetlony – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W nowym, starołęckim parku powstanie boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, boisko do siatkówki z nawierzchnią poliuretanową, plac zabaw, zewnętrzna siłownia i miejsce do ćwiczeń street workout. Pojawią się także elementy małej architektury – m.in. ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Zieleń zostanie zagospodarowana, pojawią się nasadzenia kompensacyjne: drzewa, krzewy oraz ozdobne trawy.

Infrastruktura parku, wielkość i rozmieszczenie boisk oraz dobór urządzeń były przedmiotem konsultacji m.in. ze stowarzyszeniem Zielona Starołęka i Radą Osiedla Starołęka-Marlewo-Minikowo. Zrealizowanych zostanie szereg propozycji wysuwanych przez te organizacje – m.in. zwiększono powierzchnię placu zabaw i wybrano rodzaj urządzeń, które zostaną zamontowane. W stosunku do założeń ze wskazania do realizacji zmniejszono też powierzchnię boisk. Po konsultacjach – biorąc pod uwagę wnioski i opinie wszystkich stron oraz założony budżet – projektant przygotował projekt optymalny w stosunku do oczekiwań zainteresowanych.

Na terenie Parku Rekreacji Starołęka Mała zostaną zamontowane urządzenia odwadniające. Deszczówka będzie odprowadzania do kolektora deszczowego. Jej nadmiar trafi do zbiorników retencyjnych, zlokalizowanych na obszarze obiektu. Wody opadowe będą również wykorzystywane do podlewania terenu przy pomocy zaprojektowanego w tym celu systemu.

PIM, el

Strona głównaPoznańPoznań: PIM znalazł wykonawcę dla parku na Starołęce Małej