Poznań: Piloci NATO ćwiczą w Krzesinach

F-16 fot. NATO SHAPE

Nad Poznaniem trwają ćwiczenia polskich i tureckich lotników w ramach pierwszej edycji międzynarodowych manewrów Ramstein Legacy 2022. Piloci ćwiczą obronę terytorium krajów NATO: Polski, Łotwy, Litwy i Estonii.

„Celem ćwiczenia zintegrowanych sił rakietowych obrony powietrznej pod egidą NATO jest szkolenie struktur kierowania i dowodzenia NATO w zakresie zintegrowania działań statków powietrznych oraz środków obrony powietrznej naziemnego bazowania” – informuje Wojsko Polskie. – „A także ciągły rozwój wielodziedzinowej interoperacyjności sił sojuszniczych mający na celu wspólną obronę Sojuszu zgodnie ze strategią odstraszania i obrony SACEUR (Naczelnego Dowódcy Sojuszu w Europie)”.

Dyrektor ćwiczeń, gen. bryg Ömer Nafiz Gülmezoglu z Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO, powiedział Radiu Poznań, że najważniejszą wartością tych manewrów jest pokazanie wszystkim zainteresowanym samej obecności NATO w tym rejonie i gotowości sił NATO do obrony tych terenów przed każdym, kto ma złe intencje – a także podnoszenie gotowości bojowej sił zbrojnych NATO. Z kolei płk. pil. Łukasz Piątek, dowódca 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, podkreślił, że piloci wiedzą, skąd może nadejść potencjalne uderzenie oraz kto jest potencjalnym przeciwnikiem i tak też byli szkoleni. Wiedzą też, czym taki przeciwniki dysponuje i jak z nim walczyć.

Dwie tureckie eskadry samolotów F-16 przez dwa tygodnie będą ćwiczyć razem z polskimi samolotami między innymi ochronę sił lądowych, atakowanie celów naziemnych czy wywalczanie przewagi w powietrzu. Na wybór zadań do ćwiczeń ma wpływ wojna na Ukrainie, ćwiczenia więc odbywają się przede wszystkim na północy i wschodzie Polski i potrwają do 12 czerwca.

Jak podkreśla Wojsko Polskie, zadania są realizowane w różnych krajach Europy, w oparciu o realne i złożone uwarunkowania sytuacyjne, a ćwiczenia zakończą się rakietowymi strzelaniami bojowymi na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce.

 

Podziel się: