Poznań: Pieta z łazarskiego kościoła. Co zawdzięcza jej rzeźba Michała Anioła?

Pieta z kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej fot. UMP

Czy wiecie, że dzięki poznańskiej kopii „Piety” Michała Anioła zrekonstruowano oryginał? To jedna z wielu mało znanych poznańskich ciekawostek. Warto wybrać się do kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej i obejrzeć tę rzeźbę.

Kościół znajduje się – gdyby ktoś nie wiedział – przy ulicy Głogowskiej i warto do niego zajrzeć przy okazji poznawania innych atrakcji tej dzielnicy: parku Wilsona, efektownych kamienic przy Matejki, willi przy Orzeszkowej czy budzącej mieszane uczucia hali targowej Rynku Łazarskiego.

Kościół Matki Boskiej Bolesnej znajduje się niedaleko rynku i to właśnie tam można obejrzeć jedno z najwierniejszych odwzorowań znanego na całym świecie dzieła Michała Anioła: „Pietę”, czyli przedstawienie Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego Jezusa Chrystusa. Poznańska kopia została zamówiona i wykonana z marmuru diamentowego ponad 100 lat temu we Włoszech.

Okazała się też nieocenioną pomocą, gdy oryginalną rzeźbę, znajdującą się w Bazylice św. Piotra w Rzymie, w 1972 roku uszkodził młotkiem Australijczyk Laszlo. Zniszczył prawe ramię Madonny, uszkodził twarz i złamał nos. Sąd uznał go za niepoczytalnego.

Restauracja takiej rzeźby była niezwykle poważnym zadaniem i odpowiedzialni za to specjaliści szukali na całym świecie najwierniejszych kopii bezcennego oryginału, by móc go zrekonstruować. I okazało się wówczas, że poznańska kopia jest właśnie tą, która pomoże w rekonstrukcji uszkodzonego dzieła.