Adam Szłapka, Wojciech Chudy

Poznań: Pieniądze z budzetu państwa dla Wielkopolski. Nowoczesna złożyła poprawki

Szpital przy Szwajcarskiej, szpital w Wolicy, tramwaj na Naramowice i zbiornik retencyjny w Opatówku. Wszystkie mają szanse dostać dodatkowe pieniądze, o ile posłowie ponad podziałami wesprą przekazanie pieniędzy dla Wielkopolski w budżecie państwa na rok 2021.

Bardzo ważne jest, zdaniem posła Adama Szłapki, szefa Nowoczesnej, dofinansowanie działalności szpitala im. J. Strusia przy Szwajcarskiej.
– Widzieliśmy, jak trudna jest sytuacja szpitala, ona wynika z problemów kadrowych i także niedofinansowania, więc zakładam, że to jest bardzo ważna poprawka – mówił poseł. – Ale ważna jest także rozbudowa tego szpitala, szczególnie polegająca na stworzeniu oddziału geriatrycznego, rehabilitacji neurologicznej, kardiologicznej i oddziału chirurgii naczyniowej. Na to chcemy przeznaczyć 75 mln zł.

Kolejne poprawki zakładają zakup sprzętu medycznego, w tym respiratorów, dla szpitala chorób płuc i gruźlicy w Wolicy koło Kalisza, a także poprawkę dla służb medycznych, ale już w całej Polsce: zwiększenie o 50 mln zł dofinansowania na zakup sprzętu dla ratownictwa medycznego. Poseł zawnioskował też o zwiększenie wsparcia dla narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych o 80 mln zł, a także wsparcie pilnych inwestycji lokalnych, takich jak budowa tramwaju na Naramowice, drogi powiatowej z Kleszczewa do granic powiatu średzkiego i rekultywacja zbiornika retencyjnego w Opatówku.

– Trudno mi sobie wyobrazić, że te poprawki nie zyskają wsparcia w sytuacji, kiedy rząd kupuje sobie limuzyny, kiedy są wydawane pieniądze na inwestycje, które są kompletnie nieprzydatne teraz – mówił poseł. – To są poprawki, które nie mają żadnego zabarwienia politycznego, to nie są żadne podstępne poprawki, jak politycy PiS mogą zakładać. Aż trudno mi sobie wyobrazić, żeby którykolwiek z posłów Prawa i Sprawiedliwości w Poznaniu za tymi poprawkami nie głosował.

Radny Wojciech Chudy, zwrócił uwagę, że wsparcie rządowe dla samorządów i ich inwestycji jest teraz szczególnie ważne. To własnie samorządy będą animowały powrót do normalności po pandemii, dzięki ich inwestycjom będzie działała gospodarka i nie zabraknie miejsc pracy.
– W ostatnim czasie samorządy utraciły spore wpływy z tytułów podatkowych – wyliczał radny – bardzo rozrasta się tutaj przepaść między potrzebami oświatowymi a subwencją rządową na oświatę, także każde wsparcie samorządu jest bardzo potrzebne.

el

3.7 3 votes
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze