Poznań: Pieniądze od miasta dla ogródków działkowych

podpisanie umowy, ROD fot. UMP

Siedem rodzinnych ogrodów działkowych w Poznaniu otrzyma dotacje na budowę lub modernizację. Miasto przeznaczyło z budżetu na ten cel 250 tys. zł, a umowy w tej sprawie podpisano 15 czerwca.

– To już piąty raz, kiedy spotykamy się na podpisaniu umów – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. – To wielka radość, bo kolejne tereny zielone, kolejne ROD-y wypięknieją . Poznań był jednym z pierwszych samorządów w kraju, które wprowadziły dopłaty inwestycyjne do ogrodów działkowych. Zawsze dajemy jednak jeden warunek: żeby te tereny były otwarte dla mieszkańców, by także oni mogli skorzystać z ich dobrodziejstw.

Miasto w tym roku przeznaczyło 250 tys. zł na to dofinansowanie, a starało się nie 15 ogrodów. Ostatecznie wsparcie dostało siedem.
– Dzięki dotacjom ogrody mają możliwość, żeby się rozwijać i otwierać dla poznaniaków – zaznaczył Zenon Brzozowski, wiceprezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu. – Wszystkie te inwestycje realizujemy po to, by każdemu mieszkańcowi Poznania żyło się lepiej i bardziej ekologicznie.

Dzięki dotacji ROD „Zagajnik” wyremontuje nawierzchnię alejek ogrodowych, a ROD „Cybinka” wymieni linie energetyczne doprowadzające prąd do latarni działkowych. Rodzinne ogródki działkowe „Wypoczynek”, „Relaks” i „1000-lecia Państwa Polskiego” wyremontują i zmodernizują przestarzałe sieci wodociągowe, dzięki czemu zmniejszą jej zużycie. ROD „AR II” zbuduje na swoim terenie zewnętrzną siłownię otwartą dla działkowców i mieszkańców, a Stowarzyszenie ogrodowe im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu zmodernizuje kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy na swoim terenie i zwiększy integrację z mieszkańcami.

Dotacje dla rodzinnych ogrodów działkowych przyznawane są od 2018 roku, jak informują władze Poznania. Od tamtej pory miasto przekazało łącznie 1 132 765 zł dla 29 ROD z przeznaczeniem na modernizację infrastruktury. W stolicy Wielkopolski znajduje się 85 kompleksów ogrodów działkowych, w których użytkowanych jest blisko 18 tys. działek o powierzchni ponad 612 ha. Ogrody stanowią ważny element zielonego Poznania, ale są także miejscem spotkań i organizacji ogólnodostępnych wydarzeń.

Podziel się: