czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Pejzaże Edwarda Gąsiora

Jak artysta widzi miasto? Czy postrzega je przez pryzmat ulic, parków, a może światła przenikającego przez okna zabytkowych kamienic? „Pejzaże Poznania” to tytuł wystawy prac profesora Edwarda Gąsiora, na którą zaprasza w poniedziałek, 14 października, o godz. 13: 00 Centrum Zaawansowanych Technologii w kampusie Morasko.

Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy przedstawiające nie tylko miejsca znane z centrum Poznania, lecz także m.in. Łazarz czy rezerwat Morasko.
– Moje krajobrazy można wpisać w nurt realistyczny – mówi prof. Edward Gąsior. – Prace powstały w 2015 roku i ilustrują pejzaże Poznania namalowane techniką olejną na płycie. Są to przede wszystkim weduty architektury zabytków miasta oraz parki krajobrazowe.

„Pejzaże Poznania” są już trzecią okazją do obejrzenia prac prof. Gąsiora na terenie CZT.
– Przygoda Centrum z malarstwem prof. Edwarda Gąsiora, profesora seniora UAM, rozpoczęła się w 2018 roku wystawą obrazów pt. „Abstrakcje aluzyjne” – wspomina dyrektor CZT UAM prof. Bronisław Marciniak. – Następną wystawę zatytułowaną “Portrety Kobiet”, zorganizowaną z okazji Dnia Kobiet, można było oglądać od marca do września tego roku. Przedstawiała ona cykl portretów wykonanych w różnych okresach twórczości artysty. Obecna wystawa jest kontynuacją spotkań ze sztuką w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM, która wraz z nauką i biznesem stanowi udane trio.

Edward Gąsior urodził się w 1942 roku w gminie Wielopole Skrzyńskie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Technik Plastycznych, (w zakresie metaloplastyki) w Sędziszowie Małopolskim. W latach 1962-1968 studiował w PWSSP (ASP), na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w I Katedrze Malarstwa u prof. Eustachego Wasilkowskiego. Po otrzymaniu dyplomu magisterskiego z wyróżnieniem z zakresu malarstwa pełnił funkcję asystenta w macierzystej uczelni w Poznaniu. Od roku 1974 do 1988 pracował w Instytucie Nowych Technik Kształcenia UAM w Poznaniu. Po otwarciu zamiejscowej placówki UAM w Kaliszu: Collegium, Instytut, potem Wydział Pedagogiczno-Artystyczny, pełnił funkcję wykładowcy w Zakładzie Wychowania Plastycznego. Kolejne stopnie: doktorat, habilitacja, stały się podstawą do kierowania Zakładem Edukacji Wczesnoszkolnej i Arteterapii. Prof. UAM w ostatnich latach pracował w zakładzie Ochrony Dóbr Kultury WPA UAM w Kaliszu (do 2013).

UAM, el fot. Przemysław Stanula

Strona głównaKulturaPoznań: Pejzaże Edwarda Gąsiora