Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Parada Sobótkowa z… mapą w ręku

Gdzie jest Plaża Wilda, a gdzie Stary Port? Gdzie na brzegu są dodatkowe atrakcje? Dla wszystkich, którzy wybierają się dziś na Paradę Sobótkową na wodzie i wianki, mamy ściągę z mapą!

Wstyd powiedzieć, ale wielu poznaniaków, nie mówiąc już przyjezdnych, ma problem ze wskazaniem miejscówek nad Wartą. To, niestety, nadal żywy efekt tego, że przez wiele lat Warty w Poznaniu się praktycznie nie zauważało. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy dzielnic bardziej odległych od rzeki mają problem, który to Brzeg Wschodni i gdzie dokładnie znajduje się na przykład Plaża Szeląg. Dzięki uprzejmości organizatorów imprezy, Mobilnego Domu Kultury Wilczak, którzy przygotowali specjalne mapki, łatwo będzie trafić we wszystkie ważne miejsca.

Parada Sobótkowa wystartuje o 20.30 z Plaży Wilda – przy budynku Łazienek Rzecznych, mniej więcej w połowie drogi między mostem Królowej Jadwigi a Przemysła II. Warto jednak wybrać się na plażę wcześniej. Już od 19.30 będzie tam trwała prezentacja sobótkowych instalacji nadwiarciańskich rad osiedli, które wezmą udział w paradzie. To poważna sprawa: każdą instalację będzie oceniało specjalne jury ( w składzie: Lila Łada (dziennikarka i pisarka,TenPoznan.pl), Iwona Styperek (AKK Panta Rei), Agnieszka Ponikierska (TSWiT Nautikus). Najlepsze platformy zostaną nagrodzone, a wręczenie nagród nastąpi około godziny 21.50 na Scenie Festiwalu Światła, pod dużym ekranem. Zainteresowani będą mogli, dzięki zdjęciom wyświetrlonym na ekranie, dowiedzieć się, jak wygląda przentacja, która zdobyła główną nagrodę.

Jak zdradzili organizatorzy, główną ideą parady, a więc i instalacji, jest odniesienie się do tego, co się dzieje na nadwarciańskich osiedlach. Mogą to być zabawne lub całkiem poważne komentarze – wszystko zależy od fatnazji i kreatywności radnych. Oprócz fantazji, znajomości lokalnych problemów oceniana będzie także jakość wykonania, czyli estettyka i użyte materiały. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku furorę zrobił Strzeszyn, na którego instalacji był napis “Strrzeszyn żąda dostępu do Warty”, a także Dębiec, na którego instalacji znalazła się niewielka budka z napisem “kuniec Dymbiec”.

Poza oglądaniem instalacji będzie można wziąć udział w warsztatach wyplatania wianków, zobaczyć popisy w wykonaniu artystów ze Spin Projekt, no i podziwiać paradę albo z brzegu, idąc wzdłuż rzeki, albo z pokładu którejś z jednostek biorących w niej udział. Niestety, wolne miejsca na statkach i motorówkach skończyły się już bardzo dawno temu, ale ci, którzy będą paradzie towarzyszyć z brzegu, będą mogli podziwiać dodatkowe atrakcje, jakie ortganizatorzy przygotowali nad rzeką.

Parada wypłynie z Plaży Wilda o 20.30, a po godzinie – jako że będzie się poruszać majestatycznie, powoli i z wdziękiem, żeby wszyscy poznaniacy zdążyli się nią pozachwycać – dopłynie do Starego Portu (ulica Estkowskiego).

Program:

20:30 – 23:00 Parada Sobótkowa (Plaża Wilda – Stary Port)
20:55 – 21.19 Teatr „Z głową w chmurach” vol.1 ( Most Chrobrego)
21.19 – 21.40 Fireshow (Amfiteatr)
21.40 – 23.00 Liquidacje (Skwer przy ul. Czartoria)
Mapping / Noriaki (Brzeg Warty)
UV Painting (Park Stare Koryto Warty)
22:00 – 22.20 Teatr „Z głową w chmurach” vol. 2 (Most Chrobrego)
22:00 – 23:00 Wystawa obiektów świecących UV Studio Psychotropical (KontenerART)
22:00 – 23:45 Wypalanie ceramiki w zakwasie chlebowym (Ogród Szeląg)

Kids & Skate Park (Park Stare Koryto Warty przy Pawilonie Nowa Gazownia)
DJ Set + Wizualizacje na ekranie (Brzeg Warty)

Mat. pras., el

Strona głównaKulturaPoznań: Parada Sobótkowa z... mapą w ręku