Poznań: Palmiarnia Poznańska przetransportowała… rybę

zbiornik arapaimy w palmiarni fot. Palmiarnia Poznańska
Przebywała w palmiarni od 10 lat – aż tak urosła, że przestała się mieścić w akwarium. W październiku Palmiarnia Poznańska przekazała arapaimę, jedną z największych ryb słodkowodnych świata do Ogrodu Zoologicznego w Płocku.

Arapaima (Arapaima gigas) występuje w dorzeczach Amazonki i Orinoko. W niektórych obszarach została wytępiona przez kłusowników. Jest to jedna z największych ryb słodkowodnych świata, osiągająca kiedyś rozmiary do 3,9 m i masę ciała do 200 kg.

Obecnie rzadko spotykane są okazy osiągające długość 2 m i masę 100 kg. Ryba, która pływała w akwarium palmiarni miała około 1,5 m. Arapaima ma masywne ciało pokryte dużymi łuskami. W jej szerokim pysku znajdują się małe stożkowate zęby, a głowa pokryta jest tarczkami kostnymi.

Ryba ta pobiera tlen nie tylko z wody, ale także z powietrza. W okresie suszy potrafi zagrzebać się w błocie lub piasku. Powietrzem atmosferycznym może oddychać dzięki pęcherzowi pławnemu z gąbczastymi ścianami, który wykorzystuje jako prymitywne płuco. Osobnik, aby oddychać nad powierzchnią wody wynurza się co 10-15 minut.

Palmiarnia Poznańska otrzymała arapaimę 10 lat temu jeszcze jako małą rybkę. Teraz jednak urosła do takich rozmiarów, że akwarium przesało jej wystarczać i trzeba było pomyśleć dla niej o innym domu. Wybór padł na zoo w Płocku, ponieważ specjalizuje się ono w hodowli egzotycznych ryb – i arapaima pojechała właśnie tam.

W transporcie arapaimy wzięli udział pracownicy Akwarium Ogrodu Zoologicznego w Płocku, Palmiarni Poznańskiej oraz specjalista z Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu.

UMP, el

Podziel się: