poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Poznań: Pacjentce z koronawirusem podano osocze ozdrowieńca i remdesiwir

Nowatorskie leczenie w szpitalu im. J. Strusia. Po raz pierwszy w Wielkopolsce podano osobie chorej na covid-19 osocze ozdrowieńca oraz remdesiwir.

Z doniesień naukowców wynika, że przeciwciała, znajdujące się w takiej surowicy, pomagają wzmocnić odpowiedź immunologiczną chorych, a w ten sposób mogą przyczynić się do zaniku infekcji. Dlatego lekarze w Poznaniu zdecydowali się na ten krok i w piątek, 22 maja, podali osocze pacjentce będącej w bardzo ciężkim stanie.

Ta sama pacjentka 27 maja dostała też remdesiwir. Ten lek wcześniej stosowany był w leczeniu gorączki krwotocznej Ebola, a po wybuchu pandemii okazało się, że sprawdza się też w walce z koronawirusami typu SARS i MERS – jak informowaliśmy.

Remdesiwir można stosować wyłącznie w precyzyjnie określonych przypadkach: u hospitalizowanych pacjentów, którzy są w ciężkim stanie klinicznym, z ostrą niewydolnością oddechową. Lek nie jest zarejestrowany w Polsce, ale o możliwości jego zastosowania w walce z koronawirusem w ramach tzw, programów pilnej pomocy zdecydowała Europejska Agencja Leków. Terapia remdesiwirem trwa 10 dni i jest ściśle kontrolowana i raportowana.

W maju Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków wydał rekomendację poszerzenia grupy docelowej pacjentów, nadal jednak obejmuje ona osoby poważnie chore. Dodano też możliwość skrócenia leczenia do 5 dni.

Stan pacjentki jest nadal poważny – ale poprawia się. Trzymajmy kciuki!

UMP, el

Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoPoznań: Pacjentce z koronawirusem podano osocze ozdrowieńca i remdesiwir