operacja lekarze szpital fot. UMP

Poznań: Pacjenci z różnych stron świata, czyli jak się leczy w innym kręgu kulturowym

Jak leczyć pacjenta, który wywodzi się z innego kręgu kulturowego? Jakich zasad przestrzegać? Miasto Poznań razem z Uniwersytetem Medycznym wydało monografię, która pomoże w odpowiedzi na te pytania.

– Stolica Wielkopolski już od lat jest atrakcyjnym ośrodkiem akademickim i popularnym kierunkiem turystycznym – wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata, a dla wielu z nich Poznań staje się domem. Nowi mieszkańcy miasta na co dzień żyją zgodnie z regułami własnej religii i kultury. Tu mieszkają, uczą się, pracują, a czasami – jak każdy – muszą także skorzystać z pomocy medycznej. Wychodzimy naprzeciw temu wyzwaniu. Chcemy, by każdy mieszkaniec i mieszkanka Poznania, niezależnie od narodowości, przynależności etnicznej i wyznawanej wiary, mógł cieszyć się poczuciem komfortu i bezpieczeństwa.

Miasto we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego podjęło się pionierskiego zadania – usystematyzowania problematyki dotyczącej codziennego charakteru pracy z pacjentem wywodzącym się z innego kręgu kulturowego i religijnego. Aby ułatwić przedstawicielom służby zdrowia wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, zorganizowało poświęconą temu zagadnieniu konferencję naukową. Biorą w niej udział nie tylko dyrektorzy szpitali, ale również naukowcy, którzy na co dzień zajmują się tą problematyką.

– Pomimo tego, że w obecnych czasach na oddziałach szpitalnych często znajdują się pacjenci z odmiennego kręgu kulturowego lub religijnego, jak świadkowie Jehowy, Romowie czy muzułmanie, personel medyczny ciągle jeszcze czasem reaguje zakłopotaniem – mówi dr hab. Ewa Baum, kierownik Zakładu Filozofii Medycyny i Bioetyki w Katedrze Nauk Społecznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. – Jesteśmy przekonani, że dzięki pogłębieniu wiedzy znikną lęk, zagubienie, frustracja. Dzięki profesjonalnemu podejściu i wiedzy z zakresu międzykulturowości możemy stać się dla pacjenta partnerem i wsparciem, a on dla nas nie będzie już kłopotliwym wyzwaniem, lecz osobą, która potrzebuje naszej opieki.

W 2019 r. w Poznaniu ukazała się monografia “Kulturowe uwarunkowania opieki nad pacjentem”. Publikacja jest próbą ukazania potrzeb, problemów, a także wyzwań i nowych rozwiązań, które powstają i mogą być zastosowane w pracy z pacjentem wywodzącym się z innego kręgu kulturowego i religijnego.

– O problemach wynikających ze spotkania pacjenta z innej kultury rozmawialiśmy od dawna, ale dopiero kilka lat temu pomyśleliśmy, że warto ująć te treści w jakiś podręcznik – mówi prof. Michał Musielak, prorektor ds. promocji i współpracy z regionem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. – Dziś owoc przemyśleń jest przed nami. To książka pionierska. Ma nie tylko poznawczy, ale bardzo praktyczny charakter. Nie tylko jej treść, ale i sposób wydania mają ułatwić pracę specjalistom.

– Poznań jest miastem tolerancyjnym i otwartym – podkreśla Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania. – Działa tu pełnomocnik ds. polityki równościowej, funkcjonuje zespół ds. polityki równości i różnorodności. Wydany właśnie podręcznik to doskonały przykład kolejnego działania systemowego, które może być dobrym wzorem dla innych.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar