Poznań: Ostatnie pożegnanie Krystyny Łybackiej

pogrzeb Krystyny Łybackiej fot. WUW
Poznań pożegnał dziś Krystynę Łybacką. Za wybitne zasługi w działalności publicznej, prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krystynę Łybacką Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Listy pożegnalne do rodziny wystosowali m.in. prezydent Andrzej Duda oraz marszałek sejmu Elżbieta Witek. W ostatnim pożegnaniu byłej minister edukacji narodowej i sportu oraz wieloletniej posłanki i europosłanki uczestniczył wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Wojewoda kierując słowa wsparcia do najbliższych zmarłej podkreślił, że każda przedwczesna śmierć budzi szczególny żal i poczucie ogromnej straty. Szansą na zachowanie obrazu już nieobecnych jest pamięć i dar wspomnień.
– Ten dar pozwala choć przez chwilę ukoić ból, przywołać dobre i wartościowe chwile. A każdy z nas tu obecnych potrafi tych chwil przywołać setki, a może tysiące. Dlatego, że śp. Krystyna Łybacka żyła tak, jak żyć się powinno. Była dobra i czyniła dobro. I tym dobrem nadal będzie się dzieliła – w naszych wspomnieniach – mówił.

Wojewoda żegnając Krystynę Łybacką wspominał o jej wielkim publicznym dorobku.
– Była niezwykle zasłużoną Wielkopolanką, Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu, zaangażowaną w sprawy społeczne posłanką siedmiu kadencji, posłanką do Parlamentu Europejskiego i nauczycielem akademickim. Była osobą, która z taktem i wiarą w ludzi zawsze angażowała się w pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebowali. Osobą, dla której nie było ludzi mało ważnych. Zmiany, które jako Minister Edukacji Narodowej wprowadzała, pozwoliły utorować karierę wielu nauczycielom w Polsce. Także moją. Bo w czasie, kiedy była Ministrem Edukacji Narodowej, ja – jako młody nauczyciel – rozpoczynałem swoją praktykę. Miałem ten wielki zaszczyt podziękować Jej za to. I zawsze będę wdzięczny. Zawsze, kiedy minister Łybacka będzie w moich wspomnieniach, towarzyszyć im będzie jedno słowo – dziękuję.

Krystyna Łybacka została pochowana w Alei Zasłużonych na poznańskim cmentarzu na Miłostowie. Uroczystości pogrzebowe o charakterze państwowym zakończyła ceremonia złożenia wieńców między innymi od prezydenta RP, wicemarszałka sejmu, wiceprezes rady ministrów, minister rozwoju oraz przedstawicieli samorządu.

WUW, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: