Poznań: Ostatni weekend Maltanki!

Dni Pary Maltanka Borsig Bn2t fot. Sławek Wąchała
Jeszcze tylko w tym tygodniu można wybrać się na przejażdżkę kolejką Maltanka. Jak co roku, z końcem września sezon zostanie zamknięty. Na jego zakończenie zaplanowano Dni Pary: w sobotę i niedzielę (26 i 27 września) wagoniki będą ciągnąć dwa parowozy – Borsig Bn2t oraz Lowa 26004.

Do piątku (włącznie) wagoniki będzie ciągnęła lokomotywa spalinowa. Natomiast na weekend zaplanowano Dni Pary, które będą wyjątkowe, bo ponownie na wąskie tory Maltanki wyjadą dwa parowozy! W sobotę i niedzielę kursować będą: Borsig Bn2t oraz Lowa 26004, wypożyczona od Towarzystwa Wyrzyskiej Kolei Wąskotorowej w Białośliwiu. Składy będą się mijać w rejonie stacji Balbinka.

Przypominamy, że kolejka Maltanka kursuje w godzinach od 10.00 do 19.00, w dni robocze co godzinę, a w weekendy – co pół godziny. Bilety można kupić w kasach na stacjach początkowej (Maltanka) i końcowej (Zwierzyniec).

Kolejka istnieje nad Maltą od 1972 roku i od początku służy wyłącznie pasażerskim przewozom turystycznym. Jest obecnie jedną z ostatnich kolejek parkowych w Polsce i jedną z nielicznych o prześwicie 600 mm. Jej szlak wiedzie od okolic ronda Śródka w rejon Nowego Zoo (całkowita długość torów wynosi niecałe 4 km). Parowóz Borsig Bn2t z 1925 roku jest natomiast najstarszą sprawną lokomotywą parową na kolejach wąskotorowych w Polsce.

MPK, el

Podziel się: