śmieci fot. GOAP

Poznań: Opłaty za odbiór odpadów mogą być obniżone z powodu koronawirusa

Przedsiębiorcy z terenu aglomeracji poznańskiej, którzy wstrzymali lub znacznie ograniczyli swoją działalność w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, mogą zapłacić mniej za wywóz odpadów. Co muszą zrobić?

Obowiązujące przepisy stanowią, że opłata pobierana jest na podstawie złożonej deklaracji. Jeżeli zatem znacząco spadła ilość wytwarzanych w przedsiębiorstwie odpadów, lub działalność została całkowicie zawieszona i w związku z tym odpady nie powstają – wystarczy złożenie w Związku Międzygminnym GOAP stosownej deklaracji zmniejszającej lub wygaszającej zobowiązanie.

Deklarację taką należy złożyć najpóźniej do dziesiątego dnia następnego miesiąca. Jeżeli więc już w marcu przedsiębiorcy wstrzymali lub znacząco ograniczyli swą działalność, do dziesiątego kwietnia mogą dostosować deklarację do faktycznie odbieranych ilości odpadów.

– Podkreślić jednak należy, iż prawidłowość przedstawionych w deklaracji danych podlega weryfikacji przez służby kontrolne związku – zaznacza GOAP w swoim komunikacie. – Związek nie ma niestety możliwości odstąpienia od poboru opłaty za odpady rzeczywiście wytworzone i odebrane.

Ze względów bezpieczeństwa obsługa bezpośrednia mieszkańców została w biurze związku wstrzymana do odwołania. Deklaracje jednak można przesyłać drogą pocztową. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, niezbędne informacje uzyskać można w biurze związku telefonicznie: (tel. 61 624 22 22) lub mailowo (bok@goap.org.pl).

GOAP/AW

Dodaj komentarz

avatar